Polacy kupują coraz więcej nieruchomości za granicą. Taniej niż w Polsce?

7 miesięcy temu

Najnowsze dane kwartalne ujawniają, iż Polacy wciąż stanowią znaczącą grupę nabywców nieruchomości w Hiszpanii. W pierwszym kwartale 2024 r. obywatele Polski kupili łącznie aż 800 domów i apartamentów w tym państwie. Okazuje się, iż to nie jedyny popularny kierunek zakupów nieruchomości za granicą. Polacy chętnie kupują też nieruchomości we Włoszech, na Cyprze czy w Bułgarii. Co jest powodem tego nietypowego trendu? Czyżby ceny mieszkań i domów nad Wisłą poszybowały tak wysoko, iż taniej wychodzi za granicą?

Nieruchomości za granicą wciąż wyjątkowo popularne wśród Polaków

Hiszpania stała się popularnym kierunkiem zakupów nieruchomości w 2019 roku. Wydawało się, iż to chwilowy trend, ale najnowsze dane pokazują, iż jest wciąż kontynuowany i przybiera na sile. Zgodnie z danymi, które opublikował Registradores de Espana, w pierwszym kwartale 2024 roku Polacy kupili w Hiszpanii aż 800 domów i apartamentów. W porównaniu do ostatniego kwartału 2023 roku, to więcej aż o 21%. Z kolei w porównaniu do 2019 roku odnotowano trzykrotny wzrost.

Jak informuje Puls Biznesu, Polacy zajmują 9. miejsce wśród zagranicznych inwestorów z udziałem w rynku na poziomie 3,72%. Co ciekawe, z danych Agnes Inversiones wynika, iż w pierwszym kwartale 2024 roku aż 75% transakcji z udziałem Polaków dotyczyło nieruchomości z rynku pierwotnego. Agnieszka Kostrzewa, właścicielka wspomnianej firmy, którą cytuje PB, wskazuje również, iż 65% umów dotyczyło apartamentów o powierzchni od 100 do 250 m kw. Z kolei 35% transakcji dotyczyło domów wolnostojących od 250 do 600 m kw.

Okazuje się, iż Hiszpania to najpopularniejszy, ale nie jedyny kierunek zakupów nieruchomości wśród Polaków. Inne państwa, gdzie obywatele Polski chętnie kupują nieruchomości to m.in. Cypr, Włochy, Bułgaria, czy Chorwacja.

Za granicą jest taniej?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, co jest przyczyną takiego wzrostu popularności nabywania nieruchomości za granicą. prawdopodobnie jednym z głównych skojarzeń będzie tocząca się na terenie Ukrainy wojna. Cześć osób chce w ten sposób zabezpieczyć swoją przyszłość na wypadek zagrożenia na terytorium Polski. Jednak trend związany z kupowaniem nieruchomości rozpoczął się mniej więcej w 2019 roku, czyli sporo przed wybuchem wojny na Ukrainie. Zatem to nie jedyna przyczyna.

Może chodzi o ceny? We wspomnianej Bułgarii w kompleksach wypoczynkowych dostępne są nieruchomości w cenach około 50 tys. euro, czyli za nieco ponad 200 tys. zł. W 2022 r. w szczycie szału zakupowego w Hiszpanii najpopularniejszym wyborem były apartamenty 200-metrowe. Ich średnia cena wynosiła wówczas około 200 tys. euro, czyli nieco ponad 900 tys. zł. W porównaniu do cen nieruchomości w stolicy, czy innych dużych miastach, dla osób, które mogą sobie pozwolić na taki zakup, oferta zagraniczna może wydawać się kusząca.

Cytowana przez PB Agnieszka Kostrzewa poza wspomnianymi czynnikami wymienia jeszcze kilka innych. Ekspertka wskazuje, iż Polacy chcą dywersyfikować geograficznie swój majątek. A. Kostrzewa ocenia również, iż ostatnie specyficzne doświadczenia takie jak pandemia, praca hybrydowa, czy wojna, powodują, że nieruchomości za granicą to nie tylko opcja awaryjna, ale potencjalne stałe miejsce do życia.

Idź do oryginalnego materiału