W przestrzeni publicznej w ostatnim czasie pojawiło się wiele mitów dotyczących nowej dyrektywy budynkowej EPBD. Największą obawę budziły doniesienia, iż KE planuje wprowadzenie nakazu usuwania już zainstalowanych pieców gazowych z domów. Komisja postanowiła wreszcie jednoznacznie wyjaśnić tę kwestię. To istotne informacja przede wszystkim dla osób planujących długoterminowe inwestycje w systemy grzewcze.
Polacy muszą usuwać piece gazowe? Nowy dokument KE wszystko wyjaśnia
Z dokumentu Komisji Europejskiej, w którym znalazł się zestaw wytycznych dotyczących interpretacji nowej dyrektywy budynkowej (EPBD) wynika, iż właściciele w tej chwili funkcjonujących instalacji gazowych mogą być spokojni. Nie czekają ich bowiem żadne gwałtowne zmiany, które oznaczałyby np. wymianę dopiero co zainstalowanych i sprawnych kotłów. Reklama
Kogo zatem obejmą nowe przepisy? Dyrektywa EPBD dotyczy w tym zakresie nowych budynków oraz tych poddawanych kompleksowej termomodernizacji. Do tego zmiany wejdą w życie dopiero w 2030 roku. Po tej dacie kotły na gaz będą mogły być przez cały czas instalowane. Wymogiem będzie montowanie pieców w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii - np. z kolektorami słonecznymi czy pompami ciepła. Jednak do 2029 r. instalacja samodzielnych pieców gazowych odbywać się będzie na obecnych zasadach.
Co bardzo ważne, w istniejących budynkach po 2030 r. wymiana i naprawa urządzeń w dalszym ciągu będzie mogła odbywać się bez ograniczeń, na takich samych zasadach, jak do tej pory. Wyłączeniem z tej reguły będzie sytuacja, kiedy budynek został poddany głębokiej termomodernizacji.
Do tego kotły gazowe zasilane gazami odnawialnymi, takimi jak biometan czy wodór, nie będą podlegać żadnym ograniczeniom również po 2030 roku - wyjaśnia KE w nowych wytycznych.
KE wyjaśnia, czym są kotły na paliwa kopalne oraz budynki zeroemisyjne
W nowym dokumencie KE wyjaśnia również definicję budynków zeroemisyjnych (ZEB) oraz wskazuje na rolę odnawialnych źródeł energii. Wytyczne były długo oczekiwane przez państwa członkowskie.
Kotły na paliwa kopalne, według Komisji Europejskiej, to urządzenia zasilane paliwami kopalnymi - nie decyduje o tym sama technologia. Choć Unia Europejska dąży do wyeliminowania paliw kopalnych z ogrzewania do 2040 r., to obowiązujące dyrektywy - w tym EPBD - nie przewidują żadnych sankcji za korzystanie z kotłów gazowych. Komisja wskazuje jedynie cel eliminacji paliw kopalnych z sektora ogrzewnictwa.
Z kolei budynki zeroemisyjne będą mogły po 2030 r. korzystać z kotłów na bioenergię (biogaz, biomasa, biopłyny), o ile spalanie odbywa się na miejscu. Bioenergia z zewnątrz będzie traktowana jako energia zdalna. Możliwe będzie także stosowanie kotłów gazowych zasilanych odnawialnym gazem, ale obniży to ocenę energetyczną budynku.