Polacy Przejmują Niemieckiego Giganta! | Koniec Wzrostów Cen Mieszkań! | Sukces XTPL #GPW

1 dzień temu

Wszystko to działo się w ostatnich dniach na polskim rynku. Zapraszam na Gospodarczy Przegląd Wydarzeń, czyli #GPW dla polskiego rynku. W tych materiałach omawiam dla was wyłącznie to co interesujące z polskiej giełdy! jeżeli interesują Cię rynki zagraniczne i gospodarka, to koniecznie zobacz też niedzielne wydania Finweek!

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Ceny mieszkań zwolniłyhttps://dnarynkow.pl/inwestycje-ktore-moga-dac-ci-nawet-100-zysku-do-2030-roku/
Wirtualna Polska przejmuje gigantahttps://dnarynkow.pl/inwestowanie-w-etf-wcale-nie-musi-byc-lepsze-niz-w-pojedyncze-akcje/
XTPL z dużym sukcesemhttps://dnarynkow.pl/chcesz-inwestowac-w-zloto-odpusc-spolki-ktore-je-wydobywaja/
Pierwsze przychody Pure Biologicshttps://dnarynkow.pl/jak-inwestowac-w-trzecim-kwartale-2024-roku-zmiany-w-publicznym-portfelu-dna/
Gloso wchodzi do małych miast https://dnarynkow.pl/4-spolki-ktore-po-cichu-staja-sie-imperiami-nieruchomosci/

Polacy Przejmują Niemieckiego Giganta! | Koniec Wzrostów Cen Mieszkań! | Sukces XTPL #GPW

Wykorzystaj automatyczne plany inwestycyjne XTB i inwestuj w złoto już od 50 złotych!

Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe

Ceny mieszkań w końcu zwolniły

Stało się, wzrost cen mieszkań definitywnie się zatrzymał. Na koniec 2024 roku średnie ceny nowych mieszkań w siedmiu największych miastach Polski pozostały niezmienionym poziomie. W skali całego roku dwucyfrowe wzrosty cen zanotowano jedynie we Wrocławiu i Łodzi.

Według danych RynekPierwotny.pl, Wrocław był liderem wzrostu, z 12-procentowym podniesieniem średniej ceny metra kwadratowego mieszkań na rynku pierwotnym. W Łodzi ceny wzrosły o 10%, podczas gdy w pozostałych dużych miastach wzrosty były już „tylko” jednocyfrowe.

Jak zauważa Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, tak stabilnej sytuacji cenowej – z jednocyfrowymi wzrostami w pięciu metropoliach – nie było od sześciu lat.

Druga połowa 2024 roku już przyniosła wyhamowanie wzrostu cen. Teraz kompletnie się one zatrzymały. jeżeli deweloperzy będą dostosowywać podaż mieszkań do możliwości przeciętnego kredytobiorcy, to w 2025 roku może dojść do dalszej stabilizacji cen, a choćby ich niewielkiego spadku i to również w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Łódź czy Poznań.

Obecna stabilizacja cen daje nadzieję na większą dostępność mieszkań dla kupujących, jednak przyszłość rynku nieruchomości pozostaje też mocno uzależniona od działań polityków, a ta w przypadku rynku nieruchomości przypomina już od lat cyrk.

W ostatni piątek rząd wypuścił komunikat o tym, iż jest na ostatniej prostej, żeby zaprezentować kompleksowy program mieszkaniowy po tym jak ogłoszono, iż Kredyt 0% nie wejdzie w życie. Może się więc za chwilę okazać, iż euforia kredytobiorców jest przedwczesna. W zasadzie wszystkie ostatnie programy każdego rządu w sprawie rynku nieruchomości kończyły się jedynie dalszą stymulacją wzrostu cen. Trudno mi sobie wyobrazić, iż tym razem ktoś wymyślił tam sensowne rozwiązanie.

Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Przejęcie niemieckiego giganta przez Wirtualną Polskę

Wirtualna Polska ogłosiła przejęcie Grupy Invia, właściciela popularnych platform turystycznych, takich jak Travelplanet.pl. Wartość transakcji wynosi prawie 240 mln EUR, a sama informacja wywołała dynamiczny wzrost kursu akcji WP na warszawskiej giełdzie.

Transakcja zakłada odkupienie akcji Grupy Invia od dotychczasowych właścicieli. Jak podano w komunikacie WP, wartość zadłużenia wliczona w cenę wynosi ponad 53 miliony euro.

WP ma sfinansować zakup głównie z kredytu bankowego na łączną kwotę ponad miliarda złotych.

To naprawdę poważny i gigantyczny krok do międzynarodowej ekspansji grupy w branży turystycznej, ale również poważne ryzyko ze względu na duże zalewarowanie się spółki.

Dzięki transakcji WP Holding stanie się w zasadzie jednym z liderów europejskiego rynku turystycznego. Nowa struktura obejmie wiodące marki turystyczne na dziewięciu rynkach, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech i Rumunii. Platformy te oferują kompleksowe usługi turystyczne, zarówno krajowe, jak i zagraniczne, o łącznej wartości sprzedaży przekraczającej 2,5 miliarda euro.

W okresie 12 miesięcy zakończonym we wrześniu 2024 r. grupa Invia osiągnęła przychody na poziomie 183 milionów euro i skorygowany zysk EBITDA w wysokości 37 milionów euro. jeżeli przeliczymy to sobie na złote, to dojdziemy do wniosku, iż transakcja może znacznie przeskalować biznes Wirtualnej Polski i mocno zmienić strukturę przychodów firmy.

Przychody grupy Invia za ostatnie 12 miesięcy stanowią aż 50% przychodów WP za ostatnie 12 miesięcy, to znaczy, iż po skonsolidowaniu się grupa może zaliczyć pokaźny wzrost wyników. Ze względu jednak na niższą rentowność biznesu turystycznego względem reklamy internetowej EBITDA przejmowanej grupy stanowić będzie około 37% tej generowanej przez WP.

Jednocześnie całkowite zobowiązania polskiej spółki rosną o około 90%, czyli ulegają niemal podwojeniu. Co to oznacza? Ogromne zalewarownie, a już w 2023 roku spółka WP 22% swojego zysku operacyjnego przeznaczyła na spłatę jedynie odsetek od zobowiązań.

Prezes WP, Jacek Świderski, zaznaczył, iż przejęcie Invii to największa zagraniczna inwestycja polskiej spółki prywatnej w Niemczech oraz jedna z największych tego typu transakcji w historii polskiego biznesu. Dodał, iż połączenie rynków Europy Zachodniej i potencjału CEE pozwoli stworzyć jedną z największych grup turystycznych w regionie. To prawda, a inwestorzy to docenili – transakcja wywołała taką euforię na kursie, który w trakcie jednej sesji skoczył o 13%.

Dla spółki ogromna szansa, ale również ogromne ryzyko, a wszystko przy rynkowej wycenie dla WP najniższej od dekady. Czy to otwiera przed inwestorami nową szansę? Według mnie… tak.

XTPL otrzymał pierwsze zamówienie na swoją technologię

XTPL, notowana na warszawskiej giełdzie spółka technologiczna, otrzymała swoje pierwsze zamówienie na przemysłowe wdrożenie swojej autorskiej technologii.

Spółka rozwija przełomową i chronioną zgłoszeniem patentowym technologię precyzyjnego drukowania szerokiej gamy nanomateriałów. Opracowywana metoda jest innowacyjna w skali globalnej i pozwala na wytwarzanie linii o szerokości poniżej 150nm, czyli ponad 400 razy węższych niż standardowo stosowane techniki druku cyfrowego czy sitodruku.

XTPL dostarczy chińskiemu klientowi sześć modułów UPD. Urządzenia będą wykorzystywane do napraw defektów w ultrawysokiej rozdzielczości wyświetlaczach Flat Panel Display. Wartości zamówienia nie ujawniono.

Kluczowym elementem transakcji była pozytywna ocena technologii XTPL, uzyskana podczas testów przeprowadzonych w październiku 2024 roku na prototypowym urządzeniu przemysłowym.

„Zamówienie to nie tylko potwierdzenie innowacyjności naszej technologii, ale także istotny krok w integracji z globalnym łańcuchem wartości w sektorze zaawansowanej elektroniki” – powiedział Filip Granek, prezes XTPL. „Udowadniamy potencjał przemysłowy naszego rozwiązania, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie dziewięć lat. To osiągnięcie znacząco zwiększa nasze szanse na sukces w kolejnych projektach” – dodał.

XTPL prowadzi w tej chwili dziewięć zaawansowanych projektów, mających przemysłowe wdrożenie swojej technologii. W każdym z nich zakończono identyfikację potrzeb klienta i realizowane są prace rozwojowe.

Spółka szacuje, iż łączny potencjał tych projektów, przy pełnym wdrożeniu i pozytywnej walidacji, może wynieść choćby 400 milionów złotych średniorocznych przychodów. Dla porównania przychody spółki za rok 2023 wynoszą 15,5 miliona złotych. To oznacza, iż potencjał do przeskalowania biznesu jest tutaj olbrzymi. Nic więc dziwnego, iż w dniu ogłoszenia tego chińskiego zamówienia, akcje spółki rosły choćby o 30% w trakcie jednej sesji.

To istotny kamień milowy dla XTPL, które potwierdza zdolność do komercjalizacji swoich innowacji na skalę przemysłową i może otworzyć drzwi do kolejnych kontraktów w dynamicznie rozwijającym się sektorze elektroniki użytkowej.

Pure Biologics podpisało umowę z amerykańskim partnerem

Pure Biologics, biotechnologiczna spółka notowana na GPW, sprzedała prawa do dwóch projektów lekowych amerykańskiej firmie Promittens Corporation. W ramach umowy otrzyma z góry od 33 do 37 milionów złotych.

To istotne wydarzenie dla spółki, która przez lata zebrała ponad 70 mln zł od inwestorów oraz 180 mln zł z dotacji, jednak dopiero teraz uzyskała znaczące przychody z komercjalizacji swoich projektów. Dla porównania przychody spółki za cały 2023 rok wyniosły 20,5 miliona złotych. To między innymi jeden z powodów, dla których ja nie interesuję się inwestowanie w sektor biotechnologiczny, co zresztą tłumaczyłem szerzej w osobnym materiale.

Transakcja Pure Biologics obejmuje dwóch kandydatów na leki onkologiczne. Jeden związany z terapią guzów litych, a drugi dotyczący nowotworów głowy i szyi.

Pierwsza rata środków ma trafić na konto Pure Biologics w ciągu 30 dni. Podpisanie umowy z Promittens to element strategii Pure Biologics, zakładającej rozwój innowacyjnych terapii od etapu odkrycia do badań klinicznych. jeżeli kolejne etapy badań będą kończyły się z sukcesem, to Pure biologics ma potencjał do zarobienia choćby 299 milionów dolarów. Wspomniane 30 kilka milionów złotych firma dostanie po prostu z góry.

W 2024 roku Pure Biologics zmieniło model działania, likwidując własne laboratorium i ograniczając mocno zatrudnienie. Spółka stała się tzw. wirtualnym biotechem, zlecającym prace badawcze na zewnątrz. Sukces badań doprowadziłby więc do skokowego wzrostu rentowności całej firmy. Kurs akcji na te informacje zareagował oczywiście pozytywnie i w dniu publikacji informacji wzrósł o 20%, ale już kolejnego dnia zredukował większość wzrostów i spadł o 14%. Eh… biotechnologia.

Glovo planuje wejście do mniejszych miast.

Glovo, jedna z czołowych firm na polskim rynku dostaw jedzenia, intensywnie pracuje nad skróceniem czasu realizacji zamówień, poszerza swoją ofertę o nowe kategorie produktów i inwestuje w innowacyjne rozwiązania technologiczne. W 2024 roku spółka planuje rozszerzenie działalności w mniejszych miastach, gdzie rynek szybkich dostaw dopiero się rozwija.

Według prognoz wartość polskiego rynku dowozów przekroczy w tym roku 10,2 miliardów złotych, a do 2028 roku wzrośnie do 12,9 miliardów złotych. Segment zamówień online, w tej chwili wart ponad 4,4 miliardów złotych, również notuje dynamiczny rozwój. Glovo, według danych z KRS za 2023 rok, prześcignęło Pyszne.pl pod względem przychodów, umacniając swoją pozycję lidera.

Rosnące znaczenie kategorii pozaspożywczych to jeden z kluczowych kierunków rozwoju firmy. w tej chwili zamówienia spoza gastronomii stanowią ponad 20% wszystkich dostaw, a ich udział systematycznie rośnie. Wśród najpopularniejszych produktów znajdują się elektronika, kwiaty, artykuły dla domu oraz produkty zoologiczne, które w 2023 roku notowały choćby trzycyfrowe wzrosty sprzedaży.

„Chcemy, aby każdy produkt dostępny w tradycyjnych centrach handlowych był osiągalny w Glovo poprzez kilka kliknięć. Szczególną uwagę poświęcamy ekspansji w mniejszych miastach, gdzie potencjał e-commerce dopiero się ujawnia” – mówi Sacha Michaud, współzałożyciel i wiceprezes Glovo.

Glovo stawia też na rozwój technologii. Podczas specjalnej konferencji zaprezentowano nowe funkcjonalności aplikacji, takie jak elementy społecznościowe umożliwiające użytkownikom dzielenie się ulubionymi restauracjami i produktami ze znajomymi. Polska jako rynek otwarty na innowacje, ma być jednym z pierwszych krajów, w których te funkcje zostaną wdrożone.

Firma dalej pracuje jednak nad osiągnięciem rentowności w Polsce. W 2023 roku spółka zanotowała stratę netto w wysokości 60,95 milionów złotych.

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Wykorzystaj automatyczne plany inwestycyjne XTB i inwestuj w złoto już od 50 złotych!

Załóż konto na: https://link-pso.xtb.com/pso/aKgIe

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
67
5
Idź do oryginalnego materiału