Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki!

1 tydzień temu

Liczba udzielonych kredytów ratalnych w styczniu, lutym i marcu wzrosła o co najmniej 80 proc. w porównaniu z analogicznymi miesiącami roku poprzedniego (a w styczniu był to wzrost aż o 115,4 proc.).

Średnia wartość kredytu mieszkaniowego to ponad 416 tysięcy złotych

Chociaż dynamika przyznawania kredytów mieszkaniowych spada, to przez cały czas jest na imponującym poziomie. W styczniu było ich 304,9 proc. więcej niż rok wcześniej (udzielono wtedy ich na kwotę ponad 10 miliardów złotych, czyli największą w historii), w lutym o 220,8 proc. a w marcu o 87,3 proc. Wszystko wskazuje na to, iż ich ilość będzie przez cały czas maleć w kolejnych miesiącach, ponieważ w grudniu poprzedniego roku zakończył się program “Bezpieczny Kredyt 2 proc.”. Złożone w jego ramach wnioski są jeszcze rozpatrywane, ale będzie ich w kolejnych miesiącach coraz mniej. Natomiast średnia kwota pożyczki na zakup mieszkania wyniosła w marcu 416,5 tys. złotych, co oznacza, iż jest o 22,4 proc. wyższa niż rok temu.

Mieszkańcy Polski w styczniu i lutym obecnego roku wzięli o 14,7 proc. więcej kredytów gotówkowych niż w analogicznych miesiącach 2023 roku. W marcu wzrost ten wyniósł już zaledwie 3,8 proc.

W marcu spadła natomiast liczba wydanych kart kredytowych. W porównaniu do marca 2023 było ich o 10,1 proc. mniej. W styczniu i lutym ich liczba rosła odpowiednio o 3,8 i 4,8 proc.

Jakość kredytów jest coraz lepsza

Profesor Waldemar Rogowski z Biura Informacji Kredytowej zwraca uwagę na fakt poprawy jakości spłacanych kredytów, na co dowodem są spadki wartości indeksów jakości portfela kredytów ratalnych, mieszkaniowych i kart kredytowych.

DalszeJ poprawie jakości powinien sprzyjać głównie realny wzrost wynagrodzeń przy stabilnym poziomie stóp procentowych

prognozuje profesor Rogowski.

Największe wzrosty są jednak widoczne w sektorze pożyczek pozabankowych, czyli tzw. “chwilówek”. W pierwszym kwartale było ich o ponad 200 proc. więcej niż między styczniem, a marcem 2023 roku, a ich wartość w tym okresie była o ponad 100 proc. większa niż w analogicznych miesiącach poprzedniego roku.

Jednocześnie w marcu wartość udzielonych “chwilówek” przekroczyła 1,7 mld złotych i był historyczny rekord.

media.bik.pl

Idź do oryginalnego materiału