Polacy wykupują srebro. Czy presja popytowa wywoła gwałtowną aprecjację ceny?

1 rok temu

Coraz więcej Polaków inwestuje w srebro, a przyczyną tego zainteresowania jest między innymi wzrost ceny tego surowca na rynkach światowych. Według komentarzy analityków rynku w przeciągu ostatnich trzech lat cena srebra wzrosła o 83%, co stanowi bardzo imponujący wynik i przyciąga stale nowych klientów. Inwestorzy kupują najchętniej monety o małej gramaturze, np. Kanadyjski Liść Klonowy.

Srebro może być przez cały czas niedowartościowane

Rynek metali szlachetnych jest silnie skorelowany z sytuacją gospodarczą na świecie. W drugim kwartale 2020 roku zanotowano najwyższą cenę złota za uncję (przekraczającą 2000 dolarów), a cena srebra była wówczas najwyższa od 7 lat i wynosiła 28 dolarów za uncję. Od tego czasu minęły już blisko dwa lata, ale wciąż można powiedzieć, iż żyjemy w czasach ogromnego popytu na złoto i srebro. Warto też nadmienić, iż ceny złota i srebra są ze sobą skorelowane.

Źródło: TradingView

Niektórzy analitycy prognozują, iż cena srebra wzrośnie na koniec 2023 roku do 25-30 dolarów za uncję lub więcej. Jest to rzadki surowiec, a jego podaż jest ograniczona; w przypadku kolejnych wzrostów inflacji, które mogą mieć miejsce z powodu ponownego rozgrzewania się rynku, srebro powinno zachować swoją wartość. Aprecjację kruszców, w tym srebra i złota, determinuje także osłabienie dolara, który jest międzynarodową walutą denominacyjną w handlu metalami szlachetnymi. Cenie srebra sprzyja też wycofywanie drakońskich przepisów związanych z walką z pandemią COVID-19 w Chinach, ponieważ to w tamtej części świata rzadkie kruszce cieszą się niesamowitą popularnością.

#Silver (XAGUSD, $21.17) is readying to advance towards the upper band of a 2.5-year descending channel with a target of around $25. The upper band presents a significant resistance; successful breakout could easily push silver towards $35 – 37 price level! pic.twitter.com/ZVxSE7CioI

— Rashad Hajiyev (@gehmisthree) February 23, 2023

Na początku lutego Robert Kiyosaki, autor bestsellerowych książek z dziedziny finansów wskazywał, iż srebro jest aktualnie mocno niedowartościowane. Według niego zwyczajowy stosunek ceny złota do ceny srebra do 1 do 15, co oznacza, iż za uncję złota można dostać 15 uncji srebra. Tymczasem w styczniu 2023 r. za jedną uncję złota można było otrzymać już aż 80 uncji srebra. Według autora wygląda to na doskonałą okazję dla zorientowanych inwestorów, ponieważ przemysł przyszłości, taki jak samochody elektryczne, panele fotowoltaiczne czy zielona technologia potrzebuje srebra. Kiyosaki twierdzi, iż na srebrze pojawi się efekt FOMO, czyli lęk przed przegapieniem okazji (Fear of Missing Out – przyp. red.)

Been saying buy silver for years. Silver best because silver worse commodity for 50 years. Gold/silver ratio usually 1 to 15. That means 1 oz gold buys 15 oz silver. Jan 2023 1 oz gold buys 80 oz silver. Cheap.Almost 1:100 Silver going up. EVs, Solar, Greenies luv silver.FOMO.

— Robert Kiyosaki (@theRealKiyosaki) February 2, 2023

Jest kilka sposobów na ekspozycję na metale szlachetne

Jak zuważył Kiyosaki, srebro nie jest tylko cenionym kruszcem inwestycyjnym, ale również pożądanym metalem w wielu sektorach gospodarki. Eksperci szacują, iż przemysł, ze względu na unikalne adekwatności fizyczne, zużywa około 40% światowej produkcji srebra.

At VRIC: Vancouver Resources Investor Conference In BC, Canada. Great event for entrepreneurs and investors. Gold, silver, copper, lithium are hottest investments today. Being at VRIC today, is like being in Silicon Valley, in 1980. Resources big future $$$. See you next year.

— Robert Kiyosaki (@theRealKiyosaki) January 30, 2023

Największymi producentami srebra na świecie są Meksyk, Peru, Chiny, Rosja i Polska. Analizy The Silver Institute and Metals Focus wskazują, iż w 2022 roku wydobycie srebra wzrośnie globalnie o 1% rok do roku i wyniesie około 830 milionów ton na koniec 2022 roku. W Polsce produkcją srebra zajmuje się między innymi KGHM.

KGHM jest jednym z największych producentów srebra metalicznego. Firma rocznie wytwarza około 1200 ton tego cennego metalu. Srebro katodowe o zawartości powyżej 99,99 Ag (tzw. cztery dziewiątki) jest produkowane w postaci sztabek (gąsek) o wadze 1000 uncji jubilerskich (32,15 kg) oraz granulatu. Metal w postaci gąsek jest zarejestrowany pod marką KGHM HG i posiada certyfikat rejestracji na nowojorskiej Giełdzie Handlowej COMEX oraz certyfikaty Dobrej Dostawy, wystawione przez London Bullion Market Association. Srebro jest dostarczane w formie granulatu do zakładów produkujących materiały do zakładów jubilerskich oraz metalowych produkujących stopy z zawartością Ag. Srebro w formie gąsek (sztabek) trafia głównie do instytucji finansowych. – czytamy na stronie KGHM

Jak zainwestować w srebro? Metale szlachetne w formie fizycznej, z odpowiednimi certyfikatami i świadectwami pochodzenia można kupić u wyspecjalizowanych pośredników, takich jak FlyingAtom Gold.

https://t.co/Cd9eN0m2GK umożliwia sprzedaż złota oraz srebra inwestycyjnego.
W każdym, z naszych 15 oddziałów gwałtownie oraz bezpiecznie dokonasz zakupu metali szlachetnych dzięki gotówki oraz płatności kartą.
Prowadzimy również skup złota i srebra inwestycyjnego. pic.twitter.com/DCSqvPDHNk

— FlyingAtom Gold (@FlyingatomGold) January 12, 2023

Innym sposobem jest kupowanie instrumentów pochodnych na cenę kruszcu takich jak kontrakty CFD na cenę srebra (ticker: XAGUSD), lub inwestowanie w akcje spółek wydobywczych i przetwórczych, takich jak KGHM. Te ostatnie będą wymagały jednak otwarcia rachunku maklerskiego, na przykład w jednym z wiodących polskich banków.

Idź do oryginalnego materiału