Politechnika Krakowska ma nowe laboratorium

dlaprodukcji.pl 11 miesięcy temu

25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych.

Politechnika Krakowska zyskała nowoczesne laboratorium, które umożliwia bardzo szczegółowe pomiary, a tym samym stała się ważnym i wyróżniającym się punktem na mapie nie tylko Polski, ale także Europy.

Przybyłych gości powitali: rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata oraz prof. dr hab. inż. Jerzy Sładek, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej i inicjator narodowej sieci metrologicznej. Podczas przemówienia wspomniał o roli Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej, która pełniła rolę patrona wydarzenia. Nowe laboratorium powstało właśnie w ramach rozwoju NSMET. Politechnika Krakowska jest częścią NSMET, w skład której wchodzi również Politechnika Poznańska, Warszawska oraz Świętokrzyska. O ważnej roli NSMW pisaliśmy w numerze 3-4/2024 czasopisma STAL Metale & Nowe Technologie.

Podczas otwarcia przemówienie wygłosił także Szymon Matyjaszek, General Manager Hexagon Poland & Baltics. Wspomniał, iż sam był studentem Politechniki Krakowskiej, stąd tym większa przyjemność i duma, iż może przekazać tak wyjątkowe maszyny swojej Alma Mater.

Możliwości nowego laboratorium

Laboratorium zostało wyposażone w dwie maszyny firmy HEXAGON, złotego partnera wydarzenia, a także jedną maszynę firmy SIOS.

Pierwsza to Leitz Infinity 12.10.7, która jest w tej chwili najdokładniejszą maszyną współrzędnościową w Polsce. To maszyn multisensoryczna, która umożliwia pomiary w trybie stykowym oraz optycznym. Dzięki temu najwyższą dokładność można uzyskać również dla obiektów odkształcalnych i łatwo niszczących się. Wyjątkowość maszyny polega także na tym, iż nad jej udoskonaleniem pracowali wspólnie naukowcy z Politechniki Krakowskiej oraz eksperci firmy HEXAGON. Ich wspólny wysiłek zaowocował narzędziem, które nie można porównać z żadną inną maszyną metrologiczną w Polsce.

Leitz Infinity 12.10.7

Dr hab. inż. Adam Gąska, który pełni rolę Kierownika Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej, zauważył również, iż po zrealizowaniu agendy badawczej (za około 2 lata) maszyna będzie należała już do jednych z najdokładniejszych na świecie.

PMM-G 50.30.20 to druga maszyna, składająca się na wyposażenie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. Jest ona przeznaczona do pomiarów wielkogabarytowych, a przestrzeń pomiarowa wynosi 5m x 3m x 2m. Skorzysta z niej przemysł lotniczy, samochodowy, kosmiczny maszynowy czy energetyczny. Niepewność pomiarowa w przypadku tej maszyny jest mniejsza od 1 μm. W środku umieszczono samochód zakupiony przez Politechnikę Krakowską, z zasilaniem wodorowym.

PMM-G 50.30.20

Trzecią maszyną pomiarową, którą zaprezentowano, była NMM-1 firmy SIOS. Jest ona przeznaczona do pomiarów części precyzyjnych, np. końcówek pomiarowych stosowanych w profilometrach czy też urządzeniach do pomiaru twardości, membran i mikrosoczewek.

NMM-1

Uroczystemu otwarciu laboratorium towarzyszyła także XV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Współrzędnościowa Technika Pomiarowa”.

Idź do oryginalnego materiału