Politechnika Krakowska ma nowe laboratorium

dlaprodukcji.pl 6 miesięcy temu

25 kwietnia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej odbyło się uroczyste otwarcie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych.

Politechnika Krakowska zyskała nowoczesne laboratorium, które umożliwia bardzo szczegółowe pomiary, a tym samym stała się ważnym i wyróżniającym się punktem na mapie nie tylko Polski, ale także Europy.

Przybyłych gości powitali: rektor Politechniki Krakowskiej prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata oraz prof. dr hab. inż. Jerzy Sładek, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej i inicjator narodowej sieci metrologicznej. Podczas przemówienia wspomniał o roli Narodowej Sieci Metrologii Współrzędnościowej, która pełniła rolę patrona wydarzenia. Nowe laboratorium powstało właśnie w ramach rozwoju NSMET. Politechnika Krakowska jest częścią NSMET, w skład której wchodzi również Politechnika Poznańska, Warszawska oraz Świętokrzyska. O ważnej roli NSMW pisaliśmy w numerze 3-4/2024 czasopisma STAL Metale & Nowe Technologie.

Podczas otwarcia przemówienie wygłosił także Szymon Matyjaszek, General Manager Hexagon Poland & Baltics. Wspomniał, iż sam był studentem Politechniki Krakowskiej, stąd tym większa przyjemność i duma, iż może przekazać tak wyjątkowe maszyny swojej Alma Mater.

Możliwości nowego laboratorium

Laboratorium zostało wyposażone w dwie maszyny firmy HEXAGON, złotego partnera wydarzenia, a także jedną maszynę firmy SIOS.

Pierwsza to Leitz Infinity 12.10.7, która jest w tej chwili najdokładniejszą maszyną współrzędnościową w Polsce. To maszyn multisensoryczna, która umożliwia pomiary w trybie stykowym oraz optycznym. Dzięki temu najwyższą dokładność można uzyskać również dla obiektów odkształcalnych i łatwo niszczących się. Wyjątkowość maszyny polega także na tym, iż nad jej udoskonaleniem pracowali wspólnie naukowcy z Politechniki Krakowskiej oraz eksperci firmy HEXAGON. Ich wspólny wysiłek zaowocował narzędziem, które nie można porównać z żadną inną maszyną metrologiczną w Polsce.

Leitz Infinity 12.10.7

Dr hab. inż. Adam Gąska, który pełni rolę Kierownika Laboratorium Metrologii Współrzędnościowej, zauważył również, iż po zrealizowaniu agendy badawczej (za około 2 lata) maszyna będzie należała już do jednych z najdokładniejszych na świecie.

PMM-G 50.30.20 to druga maszyna, składająca się na wyposażenie Laboratorium Ultraprecyzyjnych Pomiarów Współrzędnościowych. Jest ona przeznaczona do pomiarów wielkogabarytowych, a przestrzeń pomiarowa wynosi 5m x 3m x 2m. Skorzysta z niej przemysł lotniczy, samochodowy, kosmiczny maszynowy czy energetyczny. Niepewność pomiarowa w przypadku tej maszyny jest mniejsza od 1 μm. W środku umieszczono samochód zakupiony przez Politechnikę Krakowską, z zasilaniem wodorowym.

PMM-G 50.30.20

Trzecią maszyną pomiarową, którą zaprezentowano, była NMM-1 firmy SIOS. Jest ona przeznaczona do pomiarów części precyzyjnych, np. końcówek pomiarowych stosowanych w profilometrach czy też urządzeniach do pomiaru twardości, membran i mikrosoczewek.

NMM-1

Uroczystemu otwarciu laboratorium towarzyszyła także XV Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Współrzędnościowa Technika Pomiarowa”.

Idź do oryginalnego materiału