Politechnika Poznańska oraz firma H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. zawarły porozumienie patronackie, które stanowi istotny krok w kierunku zacieśnienia współpracy pomiędzy światem nauki a przemysłem. Uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się 23 kwietnia 2025 roku i objęło specjalność „pojazdy szynowe” na drugim stopniu kierunku „mechanika i budowa pojazdów”.

Partnerstwo oparte na praktyce i innowacjach
Głównym celem podpisanego porozumienia jest nie tylko objęcie kierunku patronatem, ale także stworzenie studentom realnych możliwości rozwoju zawodowego oraz aktywnego uczestnictwa w branżowych innowacjach. W ramach współpracy planowane są:
-
organizacja praktyk i staży zawodowych w zakładach FPS-u,
-
ustalanie tematów prac dyplomowych związanych z bieżącymi wyzwaniami przemysłu,
-
wspólna realizacja projektów badawczo-rozwojowych,
-
zaangażowanie obu stron w wydarzenia naukowe, targi i konferencje branżowe.
Wspólne cele, wspólne zaplecze
Współpraca zakłada również wzajemne wykorzystywanie zaplecza technicznego i badawczego obu instytucji, co pozwoli nie tylko na rozwój kompetencji przyszłych inżynierów, ale także na wspieranie innowacyjnych rozwiązań dla sektora transportu szynowego. Porozumienie sprzyjać będzie również wymianie wiedzy, doświadczeń i najlepszych praktyk pomiędzy specjalistami z uczelni i przemysłu.

Inżynier przyszłości – wspólna inwestycja w edukację
Porozumienie między Politechniką Poznańską a FPS-em to przykład efektywnego modelu współpracy uczelni z przemysłem, który odpowiada na aktualne potrzeby rynku pracy. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko lepsze przygotowanie studentów do pracy w branży kolejowej, ale również promocję kierunków technicznych i popularyzację innowacji w transporcie szynowym.