Polska chce od Brukseli "klauzuli wyjścia". Będziemy się zbroić

4 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Polska złożyła wniosek o tzw. unijną klauzulę wyjścia umożliwiającą zwiększenie wydatków (w naszym przypadku na obronność) mimo zastosowanej wobec naszego kraju procedury nadmiernego deficytu. Do zastosowania wspomnianej "klauzuli wyjścia" w sytuacji zagrożenia ze wschodu zachęcała niedawno sama Komisja Europejska.


Polska złożyła wniosek o unijną klauzulę wyjścia - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów. Powodem są wydatki na obronność. Klauzula umożliwia zwiększenie wydatków mimo obejmującej Polskę procedury nadmiernego deficytu.
"Krajowa klauzula umożliwia odejście od rekomendowanej przez Radę Ecofin ścieżki wydatków do wysokości przyrostu wydatków na obronność w stosunku do sytuacji przed wojną w Ukrainie. Zgodnie z szacunkami przyrost wydatków obronnych według unijnej definicji COFOG w Polsce, w porównaniu do 2021 r., wyniesie w latach 2024-25 odpowiednio 1,1 proc. PKB i 1,3 proc. PKB" - wskazano w komunikacie.Reklama


Klauzula umożliwia odejście od rekomendowanej przez Radę Ecofin ścieżki wydatków do wysokości przyrostu wydatków na obronność w stosunku do sytuacji przed wojną w Ukrainie, jednak nie więcej niż 1,5 proc. PKB.
Resort przypomniał, iż 19 marca br. Komisja Europejska zachęciła państwa członkowskie do skoordynowanego użycia krajowej klauzuli wyjścia ze względu na wyjątkowe okoliczności, jakimi są agresja Rosji na Ukrainę i pogarszające się środowisko bezpieczeństwa.
"Kwietniowy termin złożenia wniosku o krajową klauzulę wyjścia nie jest terminem nieprzekraczalnym i państwa mogą podjąć decyzję później. Wnioski państw członkowskich, które zostały złożone do Rady Ecofin i Komisji Europejskiej do końca kwietnia, w tym Polski, zostaną ocenione przez KE do 4 czerwca i na podstawie jej rekomendacji Rada Ecofin przyjmie stosowne zalecenia już 8 lipca" - poinformował resort finansów.
***
Idź do oryginalnego materiału