Polska energetyka wiatrowa w czołówce Unii Europejskiej

1 rok temu

Energetyka wiatrowa to jedna z najważniejszych i najszybciej rozwijających się źródeł energii odnawialnej na świecie. Polska, jako kraj o dużym potencjale wiatrowym, nie pozostaje w tyle i od kilku lat intensywnie rozwija swoją. Przynajmniej do czasu, gdy cały sektor nie otrzymał kłód pod nogi. choćby pomimo tych kłód nasz kraj jest w stanie pokrywać około 11% zapotrzebowania na energię elektryczną, tylko z tego jednego źródła.

Procent w jakim poszczególne kraje pokrywają swoje zapotrzebowanie z farm wiatrowych

https://windeurope.org/intelligence-platform
Dołącz do nas na Twitterze oraz YouTube i bądź na bieżąco!

Pierwsze farmy wiatrowe powstały w Polsce w latach 90

Początki farm wiatrowych w Polsce sięgają lat 90-tych. Dopiero jednak po roku 2000 nastąpił ich dynamiczny rozwój. Rozwój energetyki wiatrowej w Polsce jest możliwy głównie dzięki sprzyjającym warunkom geograficznym. Polska leży na szlaku atlantyckich mas powietrza, które przemieszczają się nad Europą Zachodnią, a następnie nad Polską. Tereny nadmorskie oraz pagórkowate krajobrazy Pojezierza Pomorskiego są idealnymi miejscami do budowy farm wiatrowych.

Obecnie Polska zajmuje 4. miejsce w Europie pod względem mocy energetyki wiatrowej, a w skali świata plasuje się na 12. miejscu. Cały czas przodujemy też w farmach umieszczonych na lądzie. Instalacje morskie dopiero niedawno zaczynają u nas powstawać.

Liczba turbin wiatrowych na lądzie, oraz ich średni ranking mocy

Ibidem
Polub nas na Facebook!

Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.

DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach

Rekordowy wynik dla Polski

W 2022 roku, Polska zyskała 1,5 GW mocy energetyki wiatrowej. W skali całej Unii Europejskie zajmujemy niezłe 7 miejsce. Wszystkie nowe przyłączenia dotyczyły wyłącznie farm lądowych. Instalacje morskie w 2022 roku nie były oddawane. Osiągnięcie tego miejsca było możliwe dzięki realizacji projektów wiatrowych, dla których inwestorzy uzyskali pozwolenia na budowę DO 2016 roku.

Większość późniejszych inwestycji została skutecznie przyblokowana przez ustawę wiatrakową, która zakazała inwestycji „blisko” nieruchomości mieszkalnych. Wszystko wskazuje na to, iż dopóki polski sejm nie zliberalizuje obecnych restrykcyjnych przepisów, to nie ma mowy o dalszym tak dynamicznym rozwoju polskiej energetyki wiatrowej. Szkoda, bo praktycznie wszystkie argumenty za blokadą budowy wiatraków są głupie.

Polska rozwija jednak również inne sektory OZE. Przodujemy też w energetyce solarnej. Po więcej szczegółów odsyłamy do naszego artykułu „Fotowoltaika przed szansą na nową hossę!”.

Procent zapotrzebowania na energię elektryczną pokrywany przez wiatr

Ibidem

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00
55
3
Idź do oryginalnego materiału