Polska giełda zawiesza na godzinę notowania. Chodzi o bezpieczeństwo obrotu

7 godzin temu
Zdjęcie: Wydarzenia 24


Giełda Papierów Wartościowych zawiesiła w poniedziałek notowania ze względu na bezpieczeństwo obrotu na wszystkich rynkach od godz. 15:15 do 16:15 - podała giełda w komunikacie. GPW poinformowała również, iż notowania ciągłe zostaną wznowione o godz. 16:30.


GPW informuje, iż notowania w dniu 7 kwietnia 2025, ze względu na bezpieczeństwo obrotu, zostały zawieszone na wszystkich rynkach od godz. 15:15 do 16:15.
"Od godz. 16:15 do 16:30 nastąpi faza przyjmowania zleceń, a notowania ciągłe zostaną wznowione o godz. 16:30" - wskazała giełda w komunikacie.


Giełda dodała, iż będzie na bieżąco informować o dalszych krokach i ewentualnych zmianach.
Tuż przed zawieszeniem notowań na głównym parkiecie indeksy WIG20 i WIG30 traciły nieco ponad 2 procent, a WIG zniżkował o 1,74 proc. Indeksy odrobiły część strat z poranka, kiedy to WIG20 na otwarciu sesji stracił 4,46 proc. Około godziny 10:30 spadki pogłębiły się do ponad 5 proc.Reklama
Mocniejszą przecenę było widać w Europie. Niemiecki DAX ok. godz. 12 spadał o blisko 5,7 proc., francuski CAC40 o ponad 5,6 proc., a brytyjski FTSE100 - o ponad 4,6 proc.
W sobotę weszły w życie 10-procentowe cła na niemal wszystkie towary z prawie wszystkich państw świata. Stanowią one podstawową stawkę celną dla niemal wszystkich importowanych do USA towarów. Nie dotyczą one Kanady i Meksyku, na które już wcześniej prezydent Trump nałożył 25 proc. podatek (dotyczy on ok. połowy importu). Wyłączone z tych taryf są też stal, aluminium, samochody i części samochodowe, będące również przedmiotem osobnych 25 proc. ceł, a także miedź, leki, półprzewodniki i drewno (te mają zostać dodatkowo oclone w przyszłości), a także nośniki energii i minerały niedostępne w USA.
Jest to pierwsza część ogłoszonych przez Donalda Trumpa ceł mających w teorii wprowadzić wzajemność w stosunkach handlowych. 9 kwietnia wdrożone mają zostać dodatkowe podatki na towary z 57 państw posiadających nadwyżkę w handlu towarami ze Stanami Zjednoczonymi. W tym gronie są Chiny i Unia Europejska, które zostaną objęte odpowiednio 34 proc. i 20 proc. dodatkowym cłem, a także m.in. Japonia (24 proc.), Korea Płd. (25 proc.), Indie (26 proc.), Wietnam (46 proc.), czy Tajwan (32 proc.).
Idź do oryginalnego materiału