Polska Grupa Biogazowa otworzyła w Długoszynie biogazownię

4 godzin temu

Polska Grupa Biogazowa (PGB) uruchomiła w Długoszynie (woj. lubuskie) kolejną biogazownię o mocy 1 MWe, podała spółka. To 22. instalacja PGB w Polsce i trzecia inwestycja spółki w województwie lubuskim. Obiekt wykorzystuje zaawansowane rozwiązania technologiczne, w tym kogenerację, umożliwiające efektywne przetwarzanie substratów organicznych w energię elektryczną i ciepło. Instalacja będzie przetwarzać około 46 tys. ton substratów rocznie, produkując 8,4 GWh energii elektrycznej oraz 8 GWh ciepła.

Inwestycję zrealizowano w dziewięciomiesięcznym cyklu budowlano-montażowym.

„PGB od lat aktywnie wspiera transformację energetyczną w Polsce, rozwijając energetykę biogazową opartą na lokalnych, odnawialnych surowcach, takich jak pozostałości rolnicze i produkty uboczne przemysłu rolno-spożywczego. Pozwalają one na efektywną produkcję energii elektrycznej i ciepła. Biogazownie PGB pełnią istotną rolę w gospodarce o obiegu zamkniętym, umożliwiając zagospodarowanie materiałów organicznych, w tym odpadów, produkcję energii oraz wytwarzanie pofermentu wspierającego adekwatności gleby. Cieszymy się, iż możemy oddać do użytku kolejną inwestycję PGB w Polsce” – powiedziała prezes Sabine Dujacquier, cytowana w komunikacie.

Według ostatnich danych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z 28 maja br., w Polsce funkcjonuje 209 biogazowni rolniczych.

Polska Grupa Biogazowa (PGB) jest największym producentem energii elektrycznej i ciepła z biogazu w Polsce, posiadającym 15% udziału w rynku. PGB zatrudnia 200 osób i zarządza 22 obiektami w całym kraju. PGB od 2023 roku należy do TotalEnergies, a od 2025 roku jest spółką joint venture w równym stopniu należącą do TotalEnergies i HitecVision.

Źródło: ISBnews

Idź do oryginalnego materiału