Przed południem w piątek 9 maja Grupa Azoty poinformowała, iż jej prezes Adam Leszkiewicz zrezygnował z pełnionej funkcji o godzinie 11:00, bez podania przyczyny.
Adam Leszkiewicz na stanowisku prezesa PGZ zastąpi Krzysztofa Trofiniaka, który złożył rezygnację 2 kwietnia. Trofiniak szefował PGZ przez okres kilka dłuższy niż rok. Cieniem na jego kadencji położyły się zarzuty o brak efektywności w działaniu, m.in. w priorytetowym obszarze produkcji wielkokalibrowej amunicji artyleryjskiej.Reklama
Nowy prezes PGZ. Kim jest Adam Leszkiewicz?
Nowy prezes PGZ Adam Leszkiewicz w latach 2007-2009 był podsekretarzem stanu najpierw w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska i zastępcą szefa KPRM. W 2009 r. został powołany na stanowisko podsekretarza w istniejącym wówczas Ministerstwie Skarbu Państwa, kierowanym przez Aleksandra Grada. W resorcie tym Leszkiewicz zajmował się m.in. nadzorem właścicielskim nad branżą chemiczną. We wrześniu 2012 r. został prezesem Grupy Azoty ZAK (Grupa Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn), spółki wchodzącej w struktury Grupy Azoty. Funkcję tę pełnił do kwietnia 2016 r. Do Grupy Azoty Leszkiewicz wrócił w 2024 r., zajmując fotel prezesa całego chemicznego koncernu.
W kontekście zmiany na stanowisku prezesa PGZ warto odnotować, iż Grupa Azoty kilka miesięcy temu rozpoczęła prace nad studium wykonalności inwestycji w fabrykę nitrocelulozy i prochów wielobazowych w Polsce. W listopadzie 2024 r. spółka podpisała list intencyjny właśnie z Polską Grupą Zbrojeniową, należącym do niej producentem amunicji Mesko i Agencją Rozwoju Przemysłu w sprawie zwiększenia produkcji materiałów wybuchowych w Polsce. W myśl tego dokumentu, spółki zadeklarowały, iż stworzą podmiot, który będzie odpowiadać za budowę fabryki nitrocelulozy i prochu.