Polska huta na liście przedsiębiorstw strategicznych? Szef MAP złożył wniosek

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News Polityka


Minister Aktywów Państwowych złożył wniosek o wpisanie Huty Częstochowa na listę spółek strategicznych. Już w ubiegłym tygodniu o takich zamiarach MAP informowało Polskie Radio Katowice. Huta Częstochowa jest elementem przemysłu zbrojeniowego.


Wpisania Huty Częstochowa na listę spółek strategicznych domagał się tego nie tylko Węglokoks (dzierżawca zakładu), należący do Skarbu Państwa, ale także związkowcy i samorządowcy. 23 stycznia na sesji Rady Miasta przyjęli oni stanowisko w tej sprawie.
Napisali o "prośbie o niezwłoczne umieszczenie Huty Częstochowa w wykazie podmiotów podlegających ochronie - zgodnie z ustawą o kontroli niektórych inwestycji z 2015 roku". Wskazano, iż częstochowska huta wpisuje się w kategorie kwalifikujące ją do państwowej ochrony, bowiem przedmiotem jej działalności jest ,"wydobywanie i przerób rud metali wykorzystywanych do wytwarzania materiałów wybuchowych, broni i amunicji oraz wyrobów i technologii o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym".Reklama


Huta Częstochowa ma zdolność produkowania blach grubych i blach pancernych. Takie blachy mogą być wykorzystywane w produkcji pojazdów wojskowych (takie wozy piechoty produkowane są w Polsce).

Węglokoks ostaecznie przejmie Hutę Częstochowa?


Wiadomo też, iż wpisanie Huty Częstochowa na listę spółek strategicznych mogłoby przyspieszyć przejęcie jej przez dotychczasowego dzierżawcę - wspomniany Węglokoks.
Przypomnijmy: Huta Częstochowa jest jednym z największych producentów blach grubych w Polsce. Jesienią 2023 roku wstrzymano produkcję, w lipcu 2024 roku ogłoszono upadłość. W listopadzie Węglokoks podpisał porozumienie w sprawie dzierżawy przedsiębiorstwa, wówczas wypłacone zostały zaległe pensje pracownikom.Już w tym roku - 20 stycznia - wznowiono wytop stali.
17 lutego br. ma odbyć się przetarg na sprzedaż majątku Huty Częstochowa, wycenionego na blisko 227 mln zł; Węglokoks - jako dzierżawca - ma prawo pierwokupu.
Jak mówił po rozruchu stalowni wiceprezes Węglokoksu i prezes spółki Huta Częstochowa Adrian Sienicki, zakład jeszcze w styczniu miał wyprodukować ok. 10 tys. ton stali (pod kątem uruchomienia następnie walcowni) i zwiększać produkcję do 45 tys. ton miesięcznie około połowy roku. Zdolności produkcyjne walcowni przekraczają 40 tys. ton blach o grubości od 6 do 150 mm.
***
Idź do oryginalnego materiału