"Tworzymy specjalną spółkę celową w BGK, która wraz z bankiem będzie finansować budowę schronów, dróg i innej infrastruktury podwójnego zastosowania. Będzie też mogła dokonywać wkładów kapitałowych np. w polskie firmy wypracowujące technologie obronne" - zapowiedziała w serwisie X Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.
"Jesteśmy jedynym krajem unijnym, który w ten sposób wykorzystuje pieniądze z KPO. Co kluczowe, inwestycje będzie można kontraktować i realizować po 2026 r." - wyjaśniła szefowa resortu funduszy.Reklama
Projekt ustawy o Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności wszedł do prac rządu.
Polska otrzyma ponad 5,5 mld euro na powołanie funduszu obronności w KPO; środki mają trafić m.in na budowę budynków ochronnych czy inwestycje w cyberbezpieczeństwo - wynika z założeń projektu ustawy o funduszu obronności w KPO. Gotowy projekt ustawy ma zostać przyjęty przez rząd do końca września.
Polska stanie się placem budowy infrastruktury podwójnego przeznaczenia?
"Polska obowiązana jest zrealizować działanie mające na celu zwiększenie odporności polskiej gospodarki przez strukturalne dostosowanie poziomu wsparcia publicznego dostępnego na przeciwdziałanie niedoskonałościom i niewydolności rynku w sektorach bezpieczeństwa i obrony, obejmujące dokapitalizowanie w wysokości 5 577 991 477 euro (wspomniane 5,5 mld euro) na rzecz przedsiębiorstwa specjalnego przeznaczenia (SPV) w celu finansowania inwestycji w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa" - przekazano w założeniach projektu ustawy.Projektowana ustawa określi cele działania przedsiębiorstwa specjalnego przeznaczenia (SPV) oraz kwalifikujące się obszary inwestycyjne, na które można przeznaczyć wsparcie. Chodzi o rozwój budynków ochronnych i infrastruktury ochrony ludności, budowę i modernizację infrastruktury podwójnego zastosowania, inwestycje w cyberbezpieczeństwo oraz modernizację przedsiębiorstw, w tym wsparcie na rzecz badań naukowych i rozwoju.
***