Polska krajem drugiej kategorii – restrykcje USA na chipy AI

3 tygodni temu
Zdjęcie: polska, warszawa


Departament Handlu USA poinformował, iż Polska znalazła się na liście państw z ograniczonym dostępem do nowoczesnych technologii półprzewodnikowych. Decyzja ta, jak wyjaśnia Biały Dom, ma na celu ochronę bezpieczeństwa narodowego oraz zapobieganie wykorzystaniu zaawansowanych systemów sztucznej inteligencji (AI) w działaniach zagrażających globalnemu bezpieczeństwu.

Polska została przypisana do drugiej kategorii krajów, które mogą importować do 50 tys. nowoczesnych chipów rocznie, z możliwością zwiększenia tego limitu do 100 tys. Dla porównania, trzecia kategoria obejmuje kraje, takie jak Rosja i Chiny, w których obowiązuje całkowity zakaz importu amerykańskich półprzewodników.

Reakcje ekspertów: zaskoczenie i oburzenie

Decyzja Waszyngtonu spotkała się z ostrą krytyką polskich ekspertów. Prof. Piotr Sankowski z Uniwersytetu Warszawskiego zauważył, iż ograniczenia nałożone na Polskę mogą utrudnić rozwój rodzimych technologii AI, ograniczając je do podstawowych zastosowań.

Jednak ta mapka okazała się prawdą! A my w Polsce nie powinniśmy myśleć o jakiś globalnych zastosowaniach AI.

Na podstawie decyzji administracji prezydenta Bidena, Polska jest objęta restrykcjami w imporcie najnowszych chipów NVIDIA. Ostateczny dokument jest dostępny tutaj:… pic.twitter.com/fD2jsYhXzP

— Piotr Sankowski (@piotrsankowski) January 14, 2025

„Ten limit zapewnia, iż amerykańska technologia jest dostępna do obsługi lokalnych rządów i przedsiębiorstw, ale uniemożliwia globalne ambicje w zakresie AI”.

Leszek Bukowski, specjalista ds. AI, skrytykował decyzję jako „degradację Polski do drugiej kategorii obliczeniowej” i zaapelował do polskich władz o podjęcie działań dyplomatycznych.

Chciałbym poznać stanowisko @MSZ_RP, a szczególnie @sikorskiradek, wobec zaliczenia Polski przez USA do państw drugiej kategorii obliczeniowej i wykluczenie nas z grona "18 key allies and partners". Realnie, nasza kategoria, to kategoria państw, które będą mogły kupować AI od… pic.twitter.com/RhKmnhSgW5

— Leszek Bukowski (@LeszBuk) January 14, 2025

Konsekwencje dla polskiego sektora technologicznego

Eksperci ostrzegają, iż restrykcje mogą spowolnić rozwój innowacji nad Wisłą, a także zmniejszyć atrakcyjność Polski dla inwestorów technologicznych. Wskazują również na potencjalne osłabienie konkurencyjności polskich firm na globalnym rynku.

Biały Dom broni swojej decyzji, argumentując, iż kraje z nieograniczonym dostępem do amerykańskich technologii to „kluczowi sojusznicy”, a ograniczenia są konieczne, by chronić interesy USA.

Czy Polska powinna walczyć o zmianę decyzji?

Decyzja USA stawia Polskę w trudnej sytuacji, zmuszając do poszukiwania alternatywnych źródeł zaawansowanych technologii. Czy Warszawa zdecyduje się na intensyfikację działań dyplomatycznych w tej sprawie? Eksperci są zgodni, iż przyszłość polskiej sztucznej inteligencji w dużej mierze zależy od reakcji rządu.

Idź do oryginalnego materiału