Polska kupuje rakiety do systemu Patriot

6 godzin temu

Polska chce pozyskać 788 pocisków PAC-2 Guidance Enhanced Missile-Tactical (GEM-T) dla systemów obrony przeciwrakietowej MIM-104 Patriot. Wartość zamówienia może wynieść do 5,8 mld dolarów.

Wniosek w sprawie wydania zgody na sprzedaż wpłynął do Kongresu USA, jako odnoszący się do transakcji 2018 roku, kiedy to w ramach I fazy programu Wisła, Polska otrzymała zgodę na zakup 2 systemów bateryjnych Patriot za 4,75 mld dolarów. Pozyskano wtedy 16 wyrzutni M903A2, 2 radary AN/MPQ-65 i 208 pocisków PAC-3 MSE.

Obecna transakcja ma stanowić uzupełnienie poprzedniej. Rakiety PAC-3 MSE znajdujące się w tej chwili na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP służą do zwalczania celów aerobalistycznych, jak znajdujące się na wyposażeniu zarówno Sił Strategicznych, jak i Wojsk Lądowych Rosji pociski Iskander-M oraz rakiety hipersoniczne i rakiety wielogłowicowe systemów MRBM oraz rakiety balistyczne krótkiego zasięgu SRBM z tzw. autobusami, czyli głowicami rozdzielnymi. PAC-3 MSE dysponują zasięgiem do 100 km, ale działają na wysokim pułapie.

Z kolei PAC-2 GEM-T to wersje starsze o zasięgu do 160 km, o niższym pułapie operacyjnym, ale mogące zwalczać takie cele, jak bombowce zarówno taktyczne, jak i operacyjno-strategiczne, rakiety manewrujące i rakiety balistyczne krótkiego zasięgu SRBM.

Łącznie w obu fazach programu Wisła Polska pozyska 8 baterii Patriot, co oznacza 64 wyrzutnie i 16 radarów przestrzeni powietrznej z czego 4 to starsze AN/MPQ-65, zaś 12 to najnowsze LTAMDS. Warto zauważyć, iż Polska jest w tej chwili jedynym użytkownikiem LTDAMS poza USA, podobnie jako sieciocentrycznego amerykańskiego systemu monitorowania przestrzeni powietrznej oraz wykrywania i niszczenia zagrożeń IBCS. Każda bateria w Siłach Zbrojnych RP składa się z dwóch jednostek ogniowych, zaś każda jednostka ogniowa to 4 wyrzutnie M903A2 przyporządkowany im radar AN/MPQ-65 i pojazdy obsługi (np. amunicyjne, łączności i dowodzenia).

Polski wniosek dotyczący sprzedaży pocisków po zaakceptowaniu trafi do Departamentu Stanu działającego przez Defense Security Cooperation Agency (DSCA), czyli Agencję ds. Współpracy w Obronności i Bezpieczeństwie, która poinformuje rząd i producenta systemów o zgodzie, co pozwoli rozpocząć adekwatny proces zakupu.

Idź do oryginalnego materiału