Wolność gospodarcza przynosi większy dobrobyt niż jej brak. Pokazuje to dobrze cała historia gospodarcza świata. Jako inwestorzy powinniśmy skupiać się na rynkach, gdzie rządy nie utrudniają przedsiębiorcom życia. Wtedy firmy rozwijają się szybciej, a my jako inwestorzy możemy inkasować większe zyski. Najlepiej jak udział wydatków państwowych w PKB jest niewielki (patrz wpis o Krzywej Rahna), a indeks wolności gospodarczej znajduje się na szczytach. Rynki o wysokiej wolności gospodarczej są często naprawdę dobrą propozycją inwestycyjną.
Znajdziesz tam więcej wartościowych treści o inwestowani, giełdzie i rynkach.
DNA Rynków – merytorycznie o giełdach i gospodarkach
Czym jest Indeks Wolności Gospodarczej?
Index of Economic Freedom to coroczny raport, który mierzy poziom wolności ekonomicznej w krajach na całym świecie. Indeks jest publikowany przez The Heritage Foundation, konserwatywny Think Tank z siedzibą w Waszyngtonie, we współpracy z The Wall Street Journal. Indeks wykorzystuje kombinację danych jakościowych i ilościowych do uszeregowania państw w skali od 0 do 100, gdzie 100 oznacza najwyższy poziom wolności gospodarczej. Dane historyczne potwierdzają, iż istnieje duża korelacja między wysokim poziomem życia społeczeństw a dużym poziomem wolności gospodarczej. Warto więc śledzić najnowsze wersje rankingów, aby móc dowiedzieć się, czy aby na pewno spółki, które posiadamy w portfelu, dalej mogą rozwijać się tak dynamicznie, jak dotychczas.
Indeks Wolności Gospodarczej opiera się na czterech głównych filarach. W ich ramach mierzy takie czynniki jak prawa własności, wydatki rządowe, wolność biznesu, wolność pracy i wolność handlu. Każdemu z czynników przypisuje się punkty, a wyniki są łączone w celu uzyskania ogólnego wyniku dla wszystkich kraju. Dwanaście czynników ilościowych i jakościowych, pogrupowanych jest w cztery szerokie kategorie lub filary wolności gospodarczej:
- Praworządność (prawa własności, integralność rządu, skuteczność sądownictwa)
- Jakość rządu (wydatki rządowe, obciążenia podatkowe, zdrowie fiskalne)
- Efektywność regulacyjna (wolność biznesu, wolność pracy, wolność monetarna)
- Otwartość rynku (wolność handlu, wolność inwestowania, wolność finansowa)
Wyniki najnowszej edycji indeksu za 2023 rok są już znane i można je zobaczyć na poniższej mapie.
Polska na dalekim 40 miejscu
Jak widać na powyższej mapie, Europa jest jednym z najlepszych miejsc do prowadzenia biznesu. Szwajcaria i Irlandia to państwa, które zajmują choćby 2 i 3 miejsce w całym rankingu. Liderem jest Singapur (zobacz „Singapurski cud gospodarczy”). Na szarym końcu są państwa afrykańskie, gdzie swoboda działalności gospodarczej jest bardzo mała. Państwami tymi rządzi korupcja, a kradzieże i rozboje są na porządku dziennym. Polska znajduje się na 40 miejscu na 176 krajów. Pomimo iż daleko temu wynikowi do sukcesu, to jednak trzeba podkreślić, iż wyprzedzamy takie kraje jak: Belgia, Hiszpania, Francja, Włochy czy Grecję.
10 państw o największej wolności gospodarczej według Indeksu Wolności Gospodarczej (edycja 2023)
Do zarobienia,
Karol Badowski