Polska na przedostatnim miejscu w UE. Wyprzedzamy jedynie Rumunię

5 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News


Polskie firmy nie najlepiej radzą sobie z zastosowaniem sztucznej inteligencji - raportuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). W 2024 roku tylko 5,9 proc. polskich firm zatrudniających co najmniej 10 pracowników korzystało z narzędzi sztucznej inteligencji, co plasuje Polskę na przedostatnim miejscu w UE – wyprzedzamy jedynie Rumunię.


Polski Instytut Ekonomiczny przygotował raport "W poszukiwaniu priorytetów rozwoju AI w Polsce". "Znaczenie tej technologii dla gospodarki wymaga strategicznego podejścia, łączącego wspieranie AI z polityką przemysłową. Brak systemowego podejścia opóźnia wdrażanie rozwiązań opartych na AI, ograniczając polskim podmiotom skuteczne konkurowanie z bardziej innowacyjnymi podmiotami zagranicznymi" - zauważają autorzy i dodają, iż szczególnie niski poziom wykorzystania AI dotyczy małych i średnich firm - aż 33 proc. z nich nie było w ogóle zainteresowanych technologiami cyfrowymi. Reklama
Jednocześnie 55 proc. mikro i małych firm oceniło potrzebę inwestycji w AI jako nieistotną, mimo iż ten sektor odpowiada za 45,3 proc. PKB i 99,8 proc. wszystkich firm w kraju.


PIE: Polska musi gonić kraje UE we wdrażaniu sztucznej inteligencji


"Państwa członkowskie UE od kilku lat tworzą krajowych plany działania w obszarze AI. W Polskim Instytucie Ekonomicznym proponujemy nowatorskie podejście, dające jednak nie tyle gotowe odpowiedzi, co wskazówki jak wybierać priorytetowe obszary wsparcia. W tym celu opracowaliśmy trzy możliwe do zastosowania podejścia w procesie identyfikacji kluczowych obszarów dla rozwoju AI w Polsce" - wyjaśnia Ignacy Święcicki, kierownik zespołu gospodarki cyfrowej w PIE.
Z analizy PIE wynika, iż największy potencjał ekonomiczny zawarty jest w warstwie aplikacji, a wdrożenie rozwiązań opartych o AI może podnieść produktywność w bardzo wielu branżach gospodarki. Barierami są jednak niska gotowość polskich firm do wdrażania rozwiązań cyfrowych i mała świadomość znaczenia inwestycji w obszarze AI wśród zarządzających.


AI w służbie rozwiązywania największych problemów kraju


W jednym ze sposobów określania kluczowych obszarów zastosowania sztucznej inteligencji Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje iż AI jest technologią ogólnego zastosowania, która może zmienić działania w zasadzie we wszystkich obszarach gospodarki. "W związku z tym wskazanie kluczowych obszarów, w których wspierany będzie rozwój AI, powinno odbywać się w oparciu o cele rozwojowe całego kraju, czy też priorytety polityki przemysłowej, a nie jedynie przez poszukiwanie potencjału wykorzystania sztucznej inteligencji. Obszary te mogą być wyłonione np. na podstawie wskaźnika przewag w handlu międzynarodowym, wartości dodanej dla gospodarki czy produkcji wyrobów wysokiej techniki" - czytamy w raporcie PIE.


PIE wskazuje wreszcie, iż możliwe jest wykorzystanie narzędzi sztucznej inteligencji do rozwiązywania kluczowych wyzwań społeczno-gospodarczych Polski. "Polityka taka, określana czasem jako polityka publiczna oparta o misje, polega na wskazaniu złożonych, przekrojowych wyzwań społeczno-gospodarczych, dla których rozwiązania potrzebne są skoordynowane działania sektora publicznego i prywatnego. Na podstawie analizy strategii AI w różnych krajach oraz rozmów z ekspertami PIE wyłoniło trzy obszary, w których wykorzystanie sztucznej inteligencji może przynieść wymierne dla gospodarki korzyści: ochrona zdrowia, bezpieczeństwo i energetyka" - przekonują autorzy raportu.
"Poziom cyfryzacji firm jest wciąż na niezadowalającym poziomie, tymczasem wykorzystanie AI w przedsiębiorstwach może realnie decydować o utrzymaniu ich konkurencyjności. Zaniechania we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań opartych na AI mogą obniżyć konkurencyjność polskich podmiotów w zderzeniu z bardziej innowacyjnymi, zagranicznymi firmami oraz znacznie ograniczać ich przewagi eksportowe" - konkluduje Jakub Witczak, analityk z zespołu gospodarki cyfrowej w PIE.
***
Idź do oryginalnego materiału