Polska na trzecim miejscu w Europie. Wyprzedzają nas Niemcy i Francuzi

3 godzin temu
Zdjęcie: Polsat News Polityka


Napędzany kredytami boom na rynku nieruchomości w ostatnich latach sprawił, iż Polska znalazła się w pierwszej trójce europejskich krajów, pod względem liczby budowanych i oddawanych do użytku mieszkań. Wyprzedzają nas tylko Niemcy i Francuzi. Jednak miniony rok przyniósł "zadyszkę" na mieszkaniowym rynku. Eksperci wyliczają, iż w 2024 roku zanotowaliśmy wyraźnie mniejszą niż zwykle liczbę lokali mieszkalnych oddawanych do użytkowania.


Polska w 2023 r. była na trzecim miejscu pod względem liczby oddanych do użytkowania mieszkań (z wynikiem 221 tys. lokali) za Francją (373 tys.) i Niemcami (245 tys.). Polska miała również trzecią pozycję w Europie, znowu za Niemcami i Francją, pod względem rozpoczętych budów - wylicza Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
Z danych analizowanych przez PIE wynika, iż nasz kraj był ostatnio w czołówce europejskiej także pod względem wskaźników względnych (mieszkań ukończonych oraz rozpoczętych budów w przeliczeniu na 1000 mieszkańców).


Mimo dobrych wyników w ostatnich latach, sytuacja Polski w obszarze zasobu mieszkań w relacji do populacji wciąż jest słaba na tle reszty Europy - przypomina PIE. W Polsce na 1000mieszkańców przypadało w 2023 r. 420 mieszkań, czyli o około 50 mniej niż w Czechach czy na Węgrzech. We Francji czy Hiszpanii było to odpowiednio 553 i 559 mieszkań na 1000 osób.Reklama


Spadła liczba mieszkań oddawanych do użytku


W 2024 r. oddano do użytku mniej mieszkań niż rok wcześniej. PIE powołuje się na dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), z których wynika, iż w okresie styczeń-listopad 2024 zakończono budowę o 10,6 proc. mniej mieszkań niż w analogicznym okresie 2023 r.
"Nic nie wskazuje na to, aby odczyty grudniowe, które dopiero mają zostać opublikowane, mogły znacząco zmienić tę dynamikę" - dodaje PIE. To oznacza, iż w całym 2024 r. wybudowano najprawdopodobniej około 198 tys. mieszkań - najmniej od 2018 r. (185 tys.).
Wykres. Liczba mieszkań oddanych do użytku oraz tych, których budowę rozpoczęto w okresie 2008-2024 (w tys.)


Nieruchomości. Więcej nowych budów


Pocieszający jest fakt, iż wzrosła liczba rozpoczętych budów oraz pozwoleń na budowę mieszkań. W jedenastu miesiącach 2024 r. rozpoczęto budowę o 26,6 proc. więcej mieszkań niż miało to miejsce rok wcześniej - analizuje PIE.
Wzrosła także liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenie (wzrosła ona o 22 proc. względem 2023 r.). Jednak zdaniem PIE, tak samo jak w przypadku wskaźnika ukończonych budów można się spodziewać, iż grudniowe odczyty nie zachwieją znacząco dynamiką w całym 2024 r.
Dodajmy, iż przeciętny czas budowy budynków wielorodzinnych wynosił w Polsce 26,5 miesięcy (dane GUS na które powołuje się Polski Instytut Ekonomiczny). Oznacza to, iż w 2025 r. kończone będą budowy rozpoczęte głównie w 2022 r. oraz 2023 r., czyli w okresach spowolnienia koniunktury w sektorze budowlanym.
***
Idź do oryginalnego materiału