Wicepremier, szef MC Krzysztof Gawkowski powiedział w środę w Brukseli, iż w Polsce co dzień dochodzi do incydentów i prób ataków na infrastrukturę krytyczną, a ewentualny środowy cyberatak na System Rejestrów Państwowych nie byłby wyjątkiem. Polska to najbardziej atakowany kraj UE - ocenił.
W środę pojawiły się trudności w dostępie do niektórych usług publicznych
Gawkowski, który w środę w Parlamencie Europejskim w Brukseli wziął udział w spotkaniu grupy politycznej socjaldemokratów (S&D) oraz spotkał się z jej szefową Iratxe Garcią Perez, w rozmowie z dziennikarzami skomentował możliwy cyberatak na System Rejestrów Państwowych. "Nie wydarzyło się nic takiego, czego byśmy nie doznawali przez ostatnie dni czy tygodnie" - ocenił minister cyfryzacji.Reklama
W środę przed południem w Polsce odnotowano przejściowe trudności w dostępie do niektórych usług publicznych. Według niektórych mediów doszło do próby cyberataku. Ministerstwo Cyfryzacji nie potwierdziło tych doniesień, poinformowało jedynie, iż nie doszło do "skutecznego cyberataku".
Wicepremier Gawkowski: Polska jest na cyfrowej wojnie z Rosją
Gawkowski powiedział, iż polskie rejestry państwowe działają już stabilnie, ale należy spodziewać się kolejnych prób atakowania naszej infrastruktury krytycznej i na nie reagować. "Polska jest na cyfrowej wojnie z Rosją, co wiemy już chyba wszyscy. Mamy też świadomość potrzeby zainwestowania większych środków i konieczności zwracania większej uwagi na to, co się dzieje w cyberprzestrzeni" - podkreślił.
Szef resortu cyfryzacji ocenił, iż Polska jest najczęściej atakowanym państwem w UE, gdyż jest największym partnerem Ukrainy. "Z tego powodu Rosja przypuszcza na nas próby ataków adekwatnie dzień w dzień" - powiedział. Zaznaczył jednocześnie, iż "polska cyberprzestrzeń jest stabilna i bezpieczna".
Wojna cyfrowa z Rosją to także dezinformacja i ingerencja w wybory
Gawkowski zauważył, iż wojna cyfrowa z Rosją to nie tylko ataki cybernetyczne na infrastrukturę krytyczną, ale także dezinformacja i próby ingerowania w wybory, wzniecania w społeczeństwie niepokojów i werbowania ludzi, którzy chcieliby pracować na rzecz rosyjskiego wywiadu. "Tych pól rosyjskiego zainteresowania jest dużo. Polska musi pokazać, iż ma mocną cybertarczę, która skutecznie chroni ją przed atakami" - podkreślił.
System Rejestrów Państwowych łączy najważniejsze polskie bazy danych, takie jak: rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych, Rejestr Dokumentów Paszportowych, Rejestr Stanu Cywilnego, Rejestr Danych Kontaktowych, System Odznaczeń Państwowych, Centralny Rejestr Sprzeciwów, Centralny Rejestr Wyborców, Rejestr zastrzeżeń numerów PESEL.
***