Leniwa i ciepła sobota to dobry moment na odetchnięcie od kryptowalut i zarazem poruszenie jednego z ciekawszych tematów ostatnich dni: okazuje się bowiem, iż na polskich mapach Google tzw. Obwód Kaliningradzki symbolicznie uległ zmianie i nosi w tej chwili nazwę Obwód Królewiecki. Z kolei stolica rosyjskiej enklawy na terenie dawnych Inflant to już nie Kalinigrad, a Królewiec. Data jest prawdopodobnie nieprzypadkowa: 9 maja to hucznie obchodzony w Rosji tzw. Dzień Zwycięstwa.
Królewiec w miejsce Kaliningradu
Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP zaleciła powrót do „historycznie poprawnej” nazwy Królewiec zamiast używanej dotychczas nazwy Kaliningrad. Dawna nazwa miasta i samej enklawy upamiętniała bolszewickiego członka Politbiura odpowiedzialnego m.in. za zbrodnię katyńską, Michaiła Kalinina. Decyzja Komisji została przyjęta z entuzjazmem w Polsce, Czechach i na Ukrainie, a takie instytucje jak Google Maps czy Wikipedia dokonały już zmiany nazw na Królewiec i Obwód Królewiecki.
Google Maps:
Wikipedia:
Zdecydowanie niezadowolony był bardzo aktywny ostatnio na Twitterze były prezydent Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew:
„A więc polscy rusofobi chcą wszystkich uczyć historii. Nie podoba im się nazwa rosyjskiego miasta Kaliningrad; sugerują zamiast tego pisanie Krulevets.
Cóż, w takim razie nie ma dla nich Krakowa; tylko Kraków.
nie Gdańsk; tylko Danzig.
Brak Szczecina; tylko Stettin.
nie Poznań; tylko Posin.
nie Wrocław; tylko Breslau.
Lista może ciągnąć się bez końca.
I oczywiście żadnej Polski; tylko Księstwo Warszawskie, czyli Królestwo Polskie wchodzące w skład Federacji Rosyjskiej, jako sukcesor Imperium Rosyjskiego„
Data jest nieprzypadkowa
Data 9 maja jest prawdopodobnie nieprzypadkowa. W Rosji to tzw. Dzień Zwycięstwa upamiętniający zwycięstwo w II Wojnie Światowej, bardzo ważne święto państwowe okraszane licznymi paradami wojskowymi i niezwykle istotne z propagandowego punktu widzenia dla władz Federacji Rosyjskiej. Według obserwatorów międzynarodowych to także czas kiedy Rosja oczekuje rezultatów na ukraińskim froncie. prawdopodobnie m.in. z tego powodu Siły Zbrojne Ukrainy podjęły decyzję o kontrofensywie w rejonie Bachmutu, a polskie instytucje postanowiły symbolicznie zrobić propagandowego psikusa władzom FR.
Zmiany pokomunistycznych nazw to fenomen znany nie tylko z Polski oraz byłych państw Bloku Wschodniego, ale także i samej Rosji. Wymienić można chociażby Sankt Petersburg, które powróciło do swojej oryginalnej nazwy dopiero 6 września 1991 r. podczas odwilży politycznej. Wcześniej miasto noszące imię Świętego Piotra nazywane było rewolucyjnie Leningradem. Inny przykład to słynny z desperackiej obrony podczas II Wojny Światowej Stalingrad, który w tej chwili nazywa się Wołgograd.
Skąd wzięła się nazwa Kaliningrad
Po przyłączeniu przez Stalina nowych terenów do ZSRR poszukiwano nowej nazwy dla miasta, która lepiej oddawałaby nową rzeczywistość społeczno-polityczną. Początkowo rozważano nazwę Bałtyjsk, jednak zbieg okoliczności sprawił, iż w tym czasie zmarł Michaił Kalinin, przewodniczący Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. W konsekwencji podjęto decyzję, iż Königsberg zamiast Bałtyjska zostanie przemianowany na Kaliningrad, znajdujący się w obwodzie kaliningradzkim.
Michaił Iwanowicz Kalinin był politykiem radzieckim, członkiem partii bolszewików od 1898 roku. Urodził się 7 lub 19 listopada 1875 roku we wsi Wierchniaja Trojca, a zmarł 3 czerwca 1946 roku w Moskwie. Po śmierci Jakowa Swierdłowa w 1919 roku został przewodniczącym Ogólnorosyjskiego Centralnego Komitetu Wykonawczego Rad Rosyjskiej FSRR i formalną głową państwa.
Od utworzenia ZSRR łączył tę funkcję ze stanowiskiem przewodniczącego Centralnego Komitetu Wykonawczego ZSRR (głowy państwa związkowego). W roku 1938, od wejścia w życie nowej konstytucji ZSRR, pełnił funkcję Przewodniczącego Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Kalinin był jednym z nielicznych bolszewików pochodzenia chłopskiego, co pomogło mu w zdobyciu tych ważnych stanowisk.
Nazywano go w propagandzie wszechzwiązkowym starostą, ale jego rola była głównie reprezentacyjna. Był również współodpowiedzialny za masowe zbrodnie komunistyczne, a jego podpis widniał na decyzji o zamordowaniu polskich oficerów w Katyniu w 1940 roku.