Polska przyszłości

1 rok temu
My, Polacy często zapominamy o tym, iż pomimo wielu wad, nasze państwo rozwija się i coraz bliżej mu do światowej czołówki pod względem PKB, HDI i wielu innych czynników. Potencjał jaki czeka Polskę na najbliższe lata jest szczególnie ekscytujący. Jako nałogowy pochłaniacz treści geopolitycznych, w ostatnich dniach natrafiłem na mnóstwo artykułów i obejrzałem wiele filmów o Polsce i o tym, co czeka ją w przyszłości. I chcę to tutaj przedstawić.

Od 1990 roku polskie PKB wzrosło o 857%, co plasowało nas na drugim miejscu na świecie. Wyprzedziły nas jedynie Chiny. Aktualnie, Polska zajmuje 21. miejsce na świecie i 6. w Unii Europejskiej pod względem wielkości gospodarki. W 2015 roku McKinsey & Company w swojej publikacji przyznało, iż Polska przeżywa swój złoty wiek. Polskę jako partnera zachwalają także Niemcy - czołowa światowa gospodarka! Takie wiadomości mocno cieszą, gdy zwróci się uwagę na znaczną zmianę także w jakości życia. Polska aktualnie plasuje się na 34. pozycji pod względem HDI, co stanowi bardzo dobry wynik, zwłaszcza, iż Polska znajduje się w gronie państw bardzo wysoko rozwiniętych.

Polska jest również atrakcyjnym krajem dla zagranicznych inwestorów. Widać to, po rokrocznych wzrostach inwestycji z innych państw Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych. Od początku lat 90. zagraniczny kapitał zainwestował w Polskę prawie bilion dolarów. Miasta takie jak Warszawa, czy Wrocław znajdują się na liście GaWC, która bada relacje między światowymi miastami w kontekście globalizacji. Warszawa jest uznawana za metropolię Alpha-, Wrocław Gamma, a Poznań i Katowice za Gamma-. Przykład Wrocławia jest o tyle ciekawy, iż nazywa się go choćby "Polską Doliną Krzemową".
Wysoka koncentracja firm technologicznych i start-upów, rozwinięta infrastruktura, a także obecność renomowanych uczelni technicznych kształcących specjalistów z różnych dziedzin, to główne czynniki, które sprawiają, iż Wrocław coraz częściej nazywany jest polską Doliną Krzemową.

– Wrocław rozwinął się jako istotny ośrodek technologiczny i innowacyjny dzięki kilku czynnikom – mówi Bankier.pl Jakub Karkocha, współzałożyciel wrocławskiego startupu LightApply, tworzącego platformy dla agencji pracy tymczasowej. – Po pierwsze, miasto posiada wysokiej jakości uczelnie i instytucje naukowe, które kształcą wielu specjalistów z dziedzin nauk ścisłych i technologii. Po drugie, znajduje się tu dobrze rozwinięta infrastruktura technologiczna, w tym centra badawcze i laboratoria, co sprzyja rozwojowi nowych technologii. (źródło)

Chociażby już teraz we Wrocławiu powstają nowe wieżowce, z czego jeden ma zdeklasyfikować w tej chwili najwyższy w mieście Sky Tower. W międzyczasie w Warszawie rok temu ukończono budowę największego budynku w UE jakim jest Varso. W tej chwili w stolicy budowane są cztery ponad stumetrowe wieżowce, a aż 12 takich dostało pozwolenie na budowę i prace nad nimi rozpoczną się w najbliższych latach. Dodatkowo ponad 16 projektów ponad stumetrowych budowli czeka aktualnie na takie pozwolenie.

Polska to nie tylko Warszawa i Wrocław. Unia Metropolii Polskich obejmuje także: Gdańsk, Lublin, Kraków, Katowice, Szczecin, Rzeszów, Łódź, Poznań, Bydgoszcz i Białystok. UMP powstała jako fundacja dążąca do powiązania dużych miast postkomunistycznych z miastami Europy Zachodniej. UMP niedawno oceniała jak będą wyglądać miasta przyszłości w swoim raporcie. najważniejsze w funkcjonowaniu miast będą: jakość warunków pracy, dostępność mieszkań, infrastruktura miejska związana ze spędzaniem wolnego czasu oraz transport. Najlepszym miastem przyszłości jest Warszawa. Na drugim miejscu plasuje się Wrocław, podium zamykają Katowice, ex aequo na czwartym miejscu mamy Poznań i Gdańsk, potem jest Łódź i Kraków.

Nie można też zapomnieć o inwestycjach jakie się szykują. Moim zdaniem najbardziej potrzebną z nich jest budowa elektrowni jądrowej, której budowa ma rozpocząć się już w 2026 roku na Pomorzu, w gminie Choczewo w powiecie wejherowskim. Jest to przede wszystkim ważne w kontekście ochrony środowiska. Inne godne uwagi inwestycje obejmują także morskie farmy wiatrowe Baltica, fabrykę półprzewodników Intel w okolicach Wrocławia, czy fabrykę elektrycznych samochodów dostawczych Mercedes w Jaworze.

Boom gospodarczy Polska przeżyła również dzięki dołączeniu do Unii Europejskiej, która umożliwiła naszemu krajowi rozwój w każdej, choćby najbiedniejszej gminie. Fundusze Europejskie to ponad 100 tysięcy umów i ponad 350 mld wsparcia z UE. Wspierają one nie tylko jednostki samorządu terytorialnego, ale także osoby fizyczne i przedsiębiorstwa. Nabory realizowane są non stop i idealnie odzwierciedlają czym jest idea zrównoważonego rozwoju. Wszakże mówi o tym hasło: "Człowiek - najlepsza inwestycja". Przykłady wsparcia to chociażby dotacje na rewitalizację naszego dziedzictwa kulturowego, co wzmacnia również rozwój polskiej turystyki. Polskę w 2019 roku odwiedziło 21,4 mln turystów, co uczyniło ją 18. najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Polska posiada chociażby 17 obiektów na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Wraz z kolejnymi latami wzrasta także zaufanie wobec nowych technologii. 80% Polaków uważa, iż cyfryzacja jest w stanie pomóc rozwiązać najważniejsze problemy z jakimi boryka się nasz kraj. Wynika to z 4. edycji raportu "Technologia w służbie społeczeństwu. Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0" przygotowanego przez Fundację Digital Poland wraz z firmą GfK Polonia.

Osobiście uważam, iż już za kilka lat będziemy patrzeć na to z dumą. Niesamowite, jak Polska cały czas idzie do przodu, choćby pomimo wielu kryzysów po drodze. Zdarzało się wiele złych rzeczy, ale jestem pełen optymizmu na przyszłość. Nie mogę się tego doczekać!

Źródła: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Idź do oryginalnego materiału