Polska się wyludnia. Ubytki ludności w miastach, najgorzej w Łodzi

7 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Niewesoły obraz sytuacji demograficznej Polski w podziale na gminy przynosi najnowsze opracowanie GUS. Na początku 2025 r. liczba ludności naszego kraju - w stosunku do 1 stycznia 2024 r. - zmalała w 61 spośród 66 miast na prawach powiatu. Łódź, Bydgoszcz i Szczecin straciły setki mieszkańców.


GUS w publikacji "Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2025 r." szczegółowo opisuje zmiany, jakie zaszły w podziale terytorialnym Polski i w sytuacji demograficznej naszego kraju w okresie od 2 stycznia 2024 r. do 1 stycznia 2025 r.


Spadki ludności Polski widoczne na poziomie województw, powiatów i gmin


I tak, w porównaniu z 1 stycznia 2024 r. liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 147 421 osób. W odniesieniu do poszczególnych województw, największy spadek ludności nastąpił w województwie śląskim (ubytek o 28 689 osób), a najmniejszy w województwie pomorskim (ubytek o zaledwie 80 osób). Tak czy inaczej, spadek liczby ludności odnotowano we wszystkich 16 województwach, a dodatkowo w każdym z województw okazał się on większy niż w roku ubiegłym.Reklama


Dane GUS pokazują też spadki liczby ludności Polski w podziale na mniejsze jednostki terytorialne. W grupie 314 powiatów, w porównaniu z 1 stycznia 2024 r., w 279 jednostkach nastąpił spadek liczby mieszkańców, a w 35 jednostkach przyrost. Jedenaście powiatów zanotowało duże spadki liczby ludności, powyżej tysiąca osób - najgorzej pod tym względem było w powiecie kłodzkim (minus 1 709 osób) w województwie dolnośląskim, a także w powiecie inowrocławskim (minus 1 555 osób) w województwie kujawsko-pomorskim. Na przeciwległym biegunie uplasował się powiat poznański: przybyło tam 5 620 mieszkańców. "Następnymi w kolejności powiatami o dużym wzroście (powyżej 2 000 osób) są powiaty: wrocławski (+3 957 osób, 102,1) w woj. dolnośląskim i piaseczyński (+2 650 osób, 101,2) w woj. mazowieckim" - czytamy w opracowaniu GUS.
Na poziomie gmin - porównując z 1 stycznia 2024 r. - z początkiem bieżącego roku nastąpił spadek liczby mieszkańców w 1 951 jednostkach, co stanowi 78,8 proc. gmin w Polsce.


Odpływ mieszkańców z dużych miast. Najgorzej wygląda to w Łodzi


Wyludniają się duże miasta, które niegdyś przyciągały mieszkańców ościennych miejscowości poszukujących pracy. Jak informuje GUS, liczba ludności w stosunku do 1 stycznia 2024 r. zmalała w 61 spośród 66 miast na prawach powiatu. Największy spadek - w liczbach bezwzględnych - nastąpił w Łodzi (minus 6 322 osoby). "Znaczący spadek" - cytując GUS - odnotowały też Bydgoszcz (minus 2 391 osób) i Szczecin (minus 2 360 osób).
Wzrost liczby mieszkańców wystąpił za to w Krakowie (o 2 967 osób), w Warszawie (o 2 246 osób), Gdańsku (o 1 280 osób), w Rzeszowie (o 1 049 osób) oraz w leżących w województwie śląskim Żorach (+149 osób).


W ujęciu procentowym największych spadków liczby ludności doświadczyły: Wałbrzych (1,5 proc.), a także Chełm, Przemyśl, Sopot i Konin (wszędzie tam liczba ludności zmalała o 1,4 proc.).
Biorąc pod uwagę wszystkie miasta w Polsce, GUS policzył, iż liczba ludności w nich zmniejszyła się w porównaniu z 1 stycznia 2024 r. łącznie o 127 470 osób, co stanowi spadek o 0,6 proc. W grupie 1 020 miast wzrost liczby mieszkańców odnotowano w 112 jednostkach (w rozliczeniu nie uwzględniono 7 nowoutworzonych miast, które powstały z początkiem 2025 roku - przypomnijmy, to Kazanów, Kurów, Wąwolnica, Końskowola, Sobków, Zaniemyśl i Kobylnica), spadek liczby mieszkańców miał miejsce w 899 jednostkach, a w 2 miastach: Kołaczycach na Podkarpaciu i Czerniejewie w Wielkopolsce - liczba ludności nie uległa zmianie względem roku poprzedniego.


GUS: Spadł wskaźnik gęstości zaludnienia w Polsce


Gęstość zaludnienia w Polsce w porównaniu z 1 stycznia 2024 r. spadła i wyniosła na początku br. 119 osób na 1 km kw.
Najwyższa gęstość zaludnienia wystąpiła w województwie śląskim i wyniosła 348 osób na 1 km kw, co i tak stanowi jednak spadek o 2 osoby na 1 km kw. w stosunku do 1 stycznia 2024 r. Wysoki poziom wskaźnika gęstości zaludnienia odnotowano również w województwach: małopolskim (226 osób na 1 km kw.) i mazowieckim (155 osób na 1 km kw.).
Najniższą gęstość zaludnienia odnotowano w przypadku województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (po 56 osób na 1 km kw.) oraz dla województwa lubuskiego (69 osób na 1 km kw.).


Powierzchnia Polski zmalała w ciągu roku o 68 hektarów


GUS podał także, iż powierzchnia Polski w ubiegłym roku zmalała o 68 hektarów. Ubytek powierzchni nastąpił łącznie w 11 województwach naszego kraju (w tym o 35 ha zmniejszyła się powierzchnia woj. zachodniopomorskiego), a w pozostałych 5 województwach powierzchnia uległa zwiększeniu - od 1 ha w woj. lubelskim do 11 ha w woj. świętokrzyskim.
Powołując się na informacje otrzymane w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii (GUGiK), GUS wyjaśnia, iż "zmiany powierzchni jednostek nieuczestniczących w zmianach administracyjnych" to efekt wykorzystania - w celu aktualizacji bazy Państwowego Rejestru Granic (PRG) i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju - danych przekazanych przez starostwa wprowadzonych na poziomie powiatów, w ramach prowadzonego przez GUGiK procesu uspójniania bazy danych Państwowego Rejestru Granic z powiatowymi bazami danych ewidencji gruntów i budynków.
Jak dodano, w przypadku woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego zmiany te obejmowały również dostosowanie granic jednostek terytorialnych (położonych wzdłuż brzegu Morza Bałtyckiego) do linii podstawowej morza terytorialnego. Kwestie te reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 stycznia 2017 r. w sprawie szczegółowego przebiegu linii podstawowej, zewnętrznej granicy morza terytorialnego oraz zewnętrznej granicy strefy przyległej Rzeczypospolitej Polskiej.
Katarzyna Dybińska
Idź do oryginalnego materiału