Polska w UE. Polacy oceniają 20-lecie członkostwa, dominują pozytywne opinie

8 miesięcy temu

20-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej to okazja do szerokich analiz i podsumowań. Opinie sektora MŚP w Polsce na temat członkostwa w UE zebrał EFL.

EFL to jedna z największych firm leasingowych w Polsce. Powstała w 1991 roku spółka jest w tej chwili częścią Grupy Crédit Agricole. Firma przeprowadziła na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna badanie wśród reprezentantów mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. Tematyka dotyczyła 20-letniego członkostwa Polski w Unii Europejskiej. 311 respondentów to przedstawiciele branż: handlowej, produkcyjnej i usługowej.

Warto przeczytać: Fakturowa rewolucja odłożona w czasie. Ministerstwo Finansów podało nowy termin KSeF

Akcesja oceniana pozytywnie

Pytani o ocenę dwudziestolecia Polski w UE, aż 71% uznało ten okres za pozytywny. Jednak co piąty z respondentów źle ocenia czas Polski w Unii Europejskiej. 9% pytanych nie ma na ten temat zdania. Co ciekawe, wraz z wielkością firmy rośnie również pozytywny stosunek jej przedstawicieli do Unii Europejskiej. Wśród średnich firm, aż 81% to opinie pozytywne. W przypadku mikroprzedsiębiorstw jest to 67%. Zmiany, jakie zaszły w Polsce po przystąpieniu do UE dobrze ocenia 78% przedstawicieli MŚP.

Dotacje coraz bardziej popularne

W badaniu zapytano również o korzystanie z unijnego dofinansowania. Jak wynika z odpowiedzi, skorzystało z niego 41% przedstawicieli sektora MŚP. Również tu dominowały średnie przedsiębiorstwa. 58% z nich otrzymało unijne wsparcie. Wśród mikroprzedsiębiorstw było to zaledwie 19%, a w małych przedsiębiorstwach 46%.

Choć wciąż więcej firm nie korzystało z unijnej pomocy, to w najbliższych latach może się to zmienić. Zainteresowanie dotacjami lub pożyczkami z Unii Europejskiej deklaruje 58% badanych. Co ważne, aż 89% przedsiębiorstw, które korzystało w przeszłości z tego typu pomocy, zamierza zrobić to ponownie. To w najlepszy sposób ukazuje skuteczność unijnego wsparcia dla sektora MŚP.

Warto przeczytać: Rosnące koszty i nieuczciwi kontrahenci zmorą mikroprzedsiębiorców

Idź do oryginalnego materiału