Rzeczpospolita Polska – po złożeniu wniosku w sądach w Anglii i Walii o stwierdzenie nieważności wyroku ws. roszczeń wobec GreenX Metals w związku z projektami kopalni na Lubelszczyźnie – złożyła wniosek o stwierdzenie nieważności wyroku przez sądy w Singapurze, podała spółka GreenX.
W listopadzie 2024 r. Polska złożyła wniosek o stwierdzenie nieważności wyroku BIT (Dwustronnej Umowy Inwestycyjnej Australia-Polska) w sądach Anglii i Walii i zgodnie z przewidywaniami, Polska złożyła w tej chwili również wniosek o stwierdzenie nieważności wyroku na podstawie TKE (Traktatu Karty Energetycznej) przez sądami w Singapurze. W odniesieniu do wyroku TKE Polska kwestionuje aspekty jurysdykcyjne wyroku oraz brak sprawiedliwości proceduralnej, w tym decyzję Trybunału w sprawie odszkodowania, podano.
„GreenX Metals Limited (GreenX, powód lub spółka) przekazuje następujące informacje dotyczące rozstrzygnięcia arbitrażu międzynarodowego w zakresie swych roszczeń (roszczenie) przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej (Polska lub pozwany) wszczętego na podstawie Dwustronnej Umowy Inwestycyjnej Australia-Polska (BIT) oraz Traktatu Karty Energetycznej (TKE) (łącznie Traktaty). W październiku 2024 r. GreenX przyznano na podstawie BIT odszkodowanie wraz z odsetkami w wysokości 252 mln GBP (495 mln AUD/1,3 mld zł) po tym, jak Trybunał jednogłośnie orzekł, iż Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z Traktatów (183 mln GBP/360 mln AUD/924 mln zł zostało przyznanych w wyroku TKE). Odsetki jakie narosły od wydania wyroku wynoszą w tej chwili ok. 3,2 mln GBP (6,3 mln AUD 16 mln zł). Po wykonaniu wyroku GreenX zamierza zwrócić większość dostępnych środków pieniężnych akcjonariuszom” – czytamy w komunikacie.
„GreenX informuje, iż po złożeniu przez Polskę wniosku o stwierdzenie nieważności wyroku BIT, złożyła ona także wniosek o stwierdzenie nieważności wyroku TKE przez sądami w Singapurze. W odniesieniu do wyroku TKE Polska kwestionuje aspekty jurysdykcyjne wyroku oraz brak sprawiedliwości proceduralnej, w tym decyzję Trybunału w sprawie odszkodowania. Standard wymagany do uznania wniosku o stwierdzenie nieważności wyroku w singapurskim lub angielskim sądzie jest bardzo wysoki, a sądy w obu jurysdykcjach odrzucają takie wnioski w zdecydowanej większości przypadków. Ważne jest, aby zauważyć, iż wniosek o stwierdzenie nieważności różni się od ogólnego 'odwołania’, ponieważ wniosek o stwierdzenie nieważności może zasadniczo dotyczyć jedynie braku jurysdykcji ze strony Trybunału lub niesprawiedliwości proceduralnej. W przypadku obu wniosków o stwierdzenie nieważności, sądy nie mają możliwości ponownego rozpatrzenia merytorycznej strony roszczenia. Spółka prowadzi aktywną obronę przeciwko wnioskom o stwierdzenie nieważności wyroków i będzie przez cały czas informować rynek o prowadzonych postępowaniach zgodnie z jej obowiązkami informacyjnymi” – czytamy dalej.
W lutym 2019 r. GreenX formalnie powiadomiła rząd RP, iż istnieje spór inwestycyjny między spółką GreenX a rządem RP. W zawiadomieniu GreenX wezwała rząd RP do niezwłocznego podjęcia negocjacji w celu polubownego rozwiązania sporu i wskazała na prawo GreenX do poddania sporu międzynarodowemu arbitrażowi w przypadku, gdyby spór nie został rozwiązany polubownie. W sporze GreenX zarzucała, iż Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z obowiązujących traktatów poprzez działania mające na celu zablokowanie rozwoju należących do spółki kopalń Jan Karski i Dębieńsko w Polsce, co – według spółki – pozbawia GreenX całej wartości jej inwestycji w Polsce. W czerwcu 2021 r. GreenX złożył pozew w postępowaniu arbitrażowym z tytułu dwustronnej umowy inwestycyjnej Australia-Polska (BIT), w którym domagał się odszkodowania w wysokości 806 mln GBP, tj. równowartości 1,5 mld AUD lub 4,2 mld zł, obniżając je następnie do 737 mln GBP.
W październiku ub.r. GreenX Metals wygrał w międzynarodowym postępowaniu arbitrażowym roszczenie przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej w związku z projektami kopalni na Lubelszczyźnie – spółce przyznano odszkodowanie ok. 252 mln GBP (490 mln AUD/1,3 mld zł) wraz z odsetkami.
GreenX Metals Limited (wcześniej Prairie Mining Limited) to spółka poszukiwawczo-wydobywcza. Jest notowana na GPW od 2015 r.
Źródło: ISBnews