Polska wraca na podium w rankingu najszybciej rosnących gospodarek UE

3 dni temu

Wzrost PKB w IV kwartale miał wynieść 3,2-3,5% r/r i GUS to potwierdził. Wg wstępnego szacunku PKB wzrósł o 3,2% r/r i 1,3% kw/kw. Oznacza to, iż polskiej gospodarce trwa jedno z najwolniejszych ożywień w tym stuleciu. Pomimo tego, Polska była w tym okresie w trójce najszybciej rosnących państw UE.

Dane o PKB za IV kwartał są zawsze tymi najmniej ekscytującymi, bo skalę ewentualnych niespodzianek mocno ogranicza fakt, iż dynamikę PKB i jego składowych można obliczyć z niezłą precyzją na podstawie danych za pierwsze trzy kwartały i szacunku rocznego PKB. Te dane za 2024 r. pozwoliły nam oszacować wzrost PKB na 3,2-3,6% r/r. Dziś GUS to potwierdził i podał, iż PKB w IV kwartale wzrósł o 3,2% r/r i 1,3% kw/kw (po wyłączeniu czynników sezonowych i kalendarzowych). Na więcej szczegółów poczekamy oczywiście dwa tygodnie i dziś musimy ograniczyć się do komentarza o samym wzroście gospodarczym.

Indeks realnego PKB (Q4’19 = 100)

Źródło: GUS, Macrobond, Pekao Analizy

W komentarzach do poprzednich odczytów kwartalnego PKB zwracaliśmy uwagę, iż obecna faza ożywienia pozostaje jedną z najwolniejszych, jeżeli nie najwolniejszą w tym stuleciu. Ostatnie dane pozwoliły obecnemu ożywieniu wysunąć się na przedostatnie miejsce, ale różnica nie jest duża względem ożywienia z lat 2001-2003. Jest ono na tle historycznym powolne, co jak na razie skutkowało przesunięciem ścieżki PKB w dół względem wieloletnich trendów. Nie pozostało jasne, czy nowa ścieżka PKB będzie mieć inne nachylenie od „starego” trendu – w świetle naszych prognoz nie, ale nie prognozujemy wzrostu na tyle szybkiego, by możliwy był powrót do niego. Innymi słowy, wiele wskazuje na to, iż kryzys energetyczny będzie mieć trwałe skutki dla poziomu aktywności w polskiej gospodarce.

Porównanie epizodów ożywienia gospodarczego w tym stuleciu (% zmiana realnego PKB od dołka)

Źródło: GUS, Macrobond, Pekao Analizy

W ramach ciekawostki możemy odnotować, iż w IV kwartale Polska wróciła na podium w rankingu najszybciej rosnących państw UE. Wynikiem 3,7% (wzrost r/r, dane odsezonowane) Polska wyprzedziła bowiem Hiszpanię i Litwę i spośród państw rosnących w poprzednich kwartałach szybciej od Polski do ewentualnego wyprzedzenia pozostają bowiem jeszcze Chorwacja i Cypr, dla których nie znamy jeszcze danych. Niezależnie od wyniku tych ostatnich, Polska okazała się w ostatnim kwartale być najszybciej rosnącym dużym państwem UE.

Wzrost PKB w ujęciu rocznym w wybranych państwach UE (%)

Źródło: GUS, Macrobond, Pekao Analizy

Co dalej? Jak Czytelnicy wiedzą, jesteśmy jednymi z największych optymistów jeżeli chodzi o wzrost gospodarczy w 2025 r., prognozujemy bowiem, iż polska gospodarka urośnie średniorocznie o 4% z uwagi na odbicie inwestycji publicznych i poprawę popytu zagranicznego. Nasze rozumowanie wyłożyliśmy w szczegółach w naszej publikacji z zeszłego miesiąca.

Analizy Pekao

Idź do oryginalnego materiału