PGZ otrzyma 2,4 miliardów złotych rządowych środków na zwiększenie produkcji pocisków 155 mm, używanych w haubicach o NATO-wskich standardach oraz 120-milimetrowych pocisków do czołgów.
Dofinansowanie z Funduszu Inwestycji Kapitałowych otrzymają:Reklama
Zakłady Metalowe Dezamet S.A. - na rozbudowę potencjału produkcyjnego amunicji wielkokalibrowej 155 mm - 1 mld 358 mln zł;Nesko S.A. - na zwiększenie mocy produkcyjnej korpusów 155 mm - 887 mln zł;Zakłady Chemiczne Nitro-Chem S.A. - na zakup linii technologicznych do elaboracji amunicji wielkokalibrowej 155 mm - 113 mln zł;Zakład Produkcji Specjalnej Gamrat - na budowę instalacji i produkcji gazogeneratorów - 66 mln zł.
Wojna w Ukrainie pokazała kluczową rolę amunicji 155 mm na wojnie
PGZ produkuje rocznie ok. 30 tys. pocisków różnego kalibru, a dodatkowe finansowanie ma zwiększyć krajową produkcję do 150-180 tys. rocznie w ciągu trzech lat. "Podczas gdy niektóre europejskie firmy zbrojeniowe, w tym niemiecki Rheinmetall, już teraz znacząco zwiększają produkcję amunicji, to Polska przez cały czas boryka się z poważnymi niedoborami, a opóźnienia w przemyśle przyciągnęły uwagę polityków" - komentowała na początku tygodnia brytyjska gazeta "Financial Times".
Minister Jaworowski - cytowany przez dziennik - zauważył, iż wojna w Ukrainie pokazała "kluczową rolę amunicji 155 mm na współczesnym polu walki, która jest potrzebna w dużych ilościach".
Minister poinformował wtedy również, iż o państwowe środki na działalność w sektorze produkcji amunicji ubiega się również m.in. Grupa Azoty, największa polska grupa chemiczna.