Polski rachunek bieżący w maju zbliża się do równowagi | Artykuły

biegowelove.pl 2 miesięcy temu

Saldo obrotów bieżących zamknęło maj niewielkim deficytem w wysokości 63 mln euro, poniżej naszej konsensusowej prognozy wynoszącej 152 mln euro i nadwyżką w wysokości 27 mln euro. Deficyt w handlu towarami wyniósł 613 mln euro, przy spadku eksportu o 7,6% r/r i importu o 2,4% r/r (w maju o 2 dni robocze mniej niż rok wcześniej), w porównaniu do +6,5% r/r i +7,0% r/r Prosto w kwietniu, z korzystniejszym układem kalendarza. Szacujemy, iż w ujęciu kroczącym 12 miesięcy nadwyżka na rachunku obrotów bieżących utrzymała się na poziomie 1,8% PKB.

Handel towarowy zakończył się w maju deficytem w wysokości 613 mln euro, po nadwyżce w wysokości 124 mln euro w kwietniu. Szacujemy, iż w ujęciu kroczącym 12 miesięcy nadwyżka w handlu towarami nieznacznie się pogorszyła w maju – do 0,6% PKB z 0,8% PKB miesiąc wcześniej. Wynika to głównie z faktu, iż eksport denominowany w euro spadł w maju o 7,6% rok do roku, po wzroście o 6,5% w kwietniu, kiedy mieliśmy dwa dodatkowe dni robocze. Import spadł w maju o 2,4% rok do roku, po wzroście o 7,0% rok do roku w kwietniu. Dynamika eksportu i importu liczona w złotych pozostała silnie ujemna (-12,8% r/r w eksporcie i -7,9% r/r w imporcie) ze względu na znaczną aprecjację złotego wobec euro.

Na saldo obrotów bieżących w maju, oprócz deficytu w handlu towarowym, składała się wysoka nadwyżka w handlu usługami (3 163 mln euro) przy deficytach dochodów pierwotnych (2 094 mln euro) i dochodów wtórnych (519 mln euro).

Słabe wyniki handlu zagranicznego w maju były spójne ze słabym wzrostem produkcji przemysłowej w maju, na co oprócz spadku liczby dni roboczych wpływało także utrzymujące się osłabienie przetwórstwa przemysłowego w strefie euro (spadek o 0,6% miesiąc do miesiąca w maju według wyrównania sezonowego, głębszego W Niemczech -2,4% w ujęciu miesięcznym i we Francji -2,1% w ujęciu miesięcznym). Słabe odczyty danych i wskaźniki wyprzedzające Niemiec (Produkcja Przemysłowa, Ifo, PMI) nie wskazują na poprawę w nadchodzących miesiącach. Na mniejsze osłabienie dynamiki importu miało wpływ stopniowe ożywienie krajowego popytu konsumpcyjnego.

Komunikat prasowy Narodowego Banku Polskiego, który odnotowuje niższą dynamikę wyrażoną w złotych, wskazuje na majowe spadki rok do roku we wszystkich sześciu głównych kategoriach eksportu towarów, z czego najsilniejszy w sprzęcie transportowym, zwłaszcza w produktach takich jak baterie elektryczne , części samochodowe i samochody osobowe oraz ciężarówki. Narodowy Bank Polski wskazuje na mniejszy zakres spadku eksportu dóbr pośrednich w porównaniu do poprzednich miesięcy. Spadki r/r odnotowano także we wszystkich sześciu kategoriach importu, a najmniejszy w kategorii paliw i towarów konsumpcyjnych. Import pojazdów osobowych utrzymał się na wysokim poziomie, co pokazują dane o krajowej sprzedaży detalicznej.

Naszym zdaniem dzisiejsze dane są neutralne dla złotego, gdyż Polska w dalszym ciągu wykazuje silną równowagę zewnętrzną. Złoty wspiera „twardą” retorykę banku centralnego i oczekiwania na duży napływ niewykorzystanych środków unijnych z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności oraz tradycyjnego budżetu polityki spójności na lata 2021–27. W całym 2024 roku spodziewamy się silnej nadwyżki na rachunku obrotów bieżących na poziomie 0,8% PKB (wobec 1,6% PKB w 2023 roku) w związku z ożywieniem popytu krajowego. Najnowsze prognozy makroekonomiczne dla Polski na tle regionu Europy Środkowo-Wschodniej udostępniamy w raporcie Trend Economics dla Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Idź do oryginalnego materiału