Polski sektor rolno-żywnościowy wobec wyzwań XXI wieku. Zapraszamy na konferencję IERiGŻ-PIB

5 godzin temu

22 maja 2025 r. w Warszawie odbędzie się konferencja „Polski sektor rolno-żywnościowy i obszary wiejskie wobec wyzwań XXI wieku”. Będzie to nie tylko wydarzenie naukowe. To również istotny głos w debacie o przyszłości polskiego rolnictwa. Organizator — Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej–Państwowy Instytut Badawczy — obchodzi w tym roku 75-lecie działalności.

O tym, jakie wyzwania stoją dziś przed polskim sektorem rolno-żywnościowym? Czy nauka może realnie pomóc rolnikom? O idei wydarzenia, jego celach i oczywiście… oczekiwanych efektach rozmawiam z dr. hab. Markiem Wigierem, dyrektorem IERiGŻ–PIB.

Polski sektor rolno-żywnościowy i obszary wiejskie wobec wyzwań XXI wieku

Panie Profesorze, skąd pomysł na konferencję o tej tematyce?

Dyrektor dr hab. Marek Wigier, prof. IERiGŻ-PIB

fot. archiwum autora

Dyrektor dr hab. Marek Wigier, prof. IERiGŻ-PIB: To wydarzenie planujemy z okazji 75-lecia istnienia naszego Instytutu, jako podziękowanie dla działalności i pracy środowiska naukowego, rolników, instytucji i organizacji. Z tego względu nie traktujemy jubileuszu jako moment celebracji, ale przede wszystkim refleksji nad kierunkiem, w jakim zmierza i powinno zmierzać polskie rolnictwo. Tytuł konferencji odzwierciedla więc naszą wieloletnią działalność badawczą, a zarazem stanowi odpowiedź na aktualne wyzwania. Począwszy od zmian na globalnych rynkach, przez transformacje Wspólnej Polityki Rolnej, po przyszłe scenariusze współpracy międzynarodowej.

Polski sektor rolno-żywnościowy łączy świat nauki i praktyki

Kto jest adresatem tej konferencji? Czy to wydarzenie naukowe, czy raczej praktyczne?

Marek Wigier: Zdecydowanie łączymy oba światy — naukę i praktykę gospodarczą. Planowana konferencja będzie bowiem miejscem dialogu między środowiskami naukowymi, rolnikami, przedsiębiorcami, a także przedstawicielami administracji publicznej i instytucji finansujących rozwój sektora rolnego. Celem jest wypracowanie wniosków i rekomendacji służących zarówno polityce, jak i samym rolnikom.

Jaki będzie program konferencji?

Marek Wigier: Zaprojektowaliśmy konferencję wokół czterech głównych bloków tematycznych:

  • Makroekonomiczne uwarunkowania rolnictwa.
    Poruszymy tu kwestie związane z rolą rolnictwa w gospodarce narodowej, członkostwem w UE, globalnymi trendami rynkowymi i bezpieczeństwem żywnościowym.
  • Mechanizmy i procesy rynkowe.
    W tym panelu omówimy efekty 20 lat wspólnej polityki rolnej, ale także konieczne jej korekty w kontekście dynamicznych zmian gospodarczych.
  • Zrównoważony rozwój i bezpieczeństwo energetyczne.
    Otwiera dyskusję na temat zmian klimatu, zasobów wodnych, anomalii pogodowych — przymrozków, suszy. Jednocześnie porozmawiamy o rozwoju gospodarki w obiegu zamkniętym na poziomie gospodarstwa i szerzej.
  • Struktura i przyszłość polskiej wsi.
    Porozmawiamy o cyfryzacji i rozwoju wielofunkcyjnym. Przy czym ważnymi punktami tego segmentu będą także demografia i adaptacja do nowych warunków technologicznych i technicznych.

Jak z konferencji skorzysta polski sektor rolno-żywnościowy?

Co konkretnie wyniesie z tej konferencji polski rolnik?

Marek Wigier: W każdej sesji przewidujemy aktywny udział przedstawicieli praktyki — rolników, ekspertów, w tym instytucji finansujących, decydentów. Chcemy, by dyskusje kończyły się praktycznymi wnioskami. Ściśle mówiąc, konkretnymi rekomendacjami dla rolników, jak odnaleźć się wśród wyzwań XXI wieku, od cyfryzacji po rolnictwo regeneratywne. To z całą pewnością nie będą abstrakcyjne analizy.

Konferencja a wymagane zmiany w polskim rolnictwie

Czy organizowana przez IERiGŻ konferencja „Polski sektor rolno-żywnościowy i obszary wiejskie wobec wyzwań XXI wieku” może wpłynąć na systemowe zmiany w rolnictwie?

Marek Wigier: Zdecydowanie tak, choć nie mówimy o rewolucji, a raczej o ewolucji, jakiej rolnictwo doświadcza od dekad. Polskie rolnictwo już dziś funkcjonuje dwutorowo. Mianowicie mamy dobrze rozwinięte gospodarstwa towarowe, ale też mniejsze, istotne dla lokalnych społeczności. Nasza rola jako instytutu to dostarczanie wiarygodnej wiedzy — od analiz makroekonomicznych po narzędzia praktyczne.

Czy może Pan wskazać takie narzędzia?

Marek Wigier: Oczywiście. Od lat publikujemy analizy dotyczące sytuacji produkcyjno-ekonomicznej na wybranych rynkach rolnych. Poza tym przestawiamy efekty realizacji WPR. Także zbieramy i analizujemy dane z zakresu rachunkowości rolnej gromadzone w systemie FADN. Dodatkowo uruchomiliśmy, dostępne na stronie ARiMR, narzędzie do oceny ekonomicznej gospodarstwa rolnego. Wspierają one rolników w aplikowaniu o programy inwestycyjne. To przykład, jak wyniki badań wdrażamy w praktykę, pomagając podejmować trafne decyzje ekonomiczne zarówno gospodarstwom, jak i decydentom programującym politykę rolną.

Na zakończenie – czego życzyłby Pan uczestnikom konferencji?

Marek Wigier: Życzę przede wszystkim rzetelnej, merytorycznej debaty i jak najszerszego wdrożenia wniosków z dyskusji. Chcielibyśmy, by to wydarzenie stało się impulsem do realnych zmian. Zarówno w myśleniu o polityce rolnej, jak i w strategiach rozwoju gospodarstw.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia oraz link do rejestracji znajdą Państwo w na stronie internetowej konferencji

Dziękuję za rozmowę

Konferencja organizowana przez IERiGŻ-PIB z okazji 75-lecia Instytutu to nie tylko celebracja historii i dorobku naukowego. To przede wszystkim inspiracja do działania na rzecz przyszłości polskiego sektora rolno-żywnościowego. Jak podkreśla prof. Marek Wigier, największą wartością wydarzenia będzie połączenie perspektyw nauki, praktyki i polityki tak, aby wspólnie wypracować konkretne kierunki systemowych zmian.

Choć nikt nie oczekuje rewolucji, to ewolucyjne i systemowe przekształcenia rolnictwa są nieuniknione i możliwe – zwłaszcza wobec wyzwań klimatycznych, demograficznych i technologicznych. Konferencja ma być miejscem, gdzie powstają rekomendacje i narzędzia, które z czasem znajdą odzwierciedlenie zarówno w polityce rolnej, jak i w codziennych decyzjach rolników.

Jako patron medialny zapraszamy na konferencję

Idź do oryginalnego materiału