Spółka CPK wybrała Polskie Porty Lotnicze (PPL) na mniejszościowego inwestora dla powstającego Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). Dzięki tej decyzji nowy port lotniczy zostanie zbudowany w oparciu o polski kapitał. Nowe lotnisko w przyszłości będzie zarządzane według modelu opracowanego przez CPK wspólnie z PPL, właścicielem m.in. Lotniska Chopina w Warszawie, spółką mającą największe doświadczenie w zarządzaniu infrastrukturą lotniskową w Polsce, podała CPK.
„Dzisiaj zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa od początku funkcjonowania projektu CPK. PPL stają się strategicznym partnerem CPK. Tę decyzję podjęliśmy, bo chcemy, aby w największy projekt w Polsce była zaangażowana i finansowała go polska firma” – powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak, cytowany w komunikacie.
„Polskie Porty Lotnicze to organizacja z wieloletnim doświadczeniem operacyjnym, kompetencjami zarządczymi oraz zasobami ludzkimi niezbędnymi do sprostania wyzwaniom związanym z zarządzaniem nowym lotniskiem. Nasz udział jako inwestora branżowego w tym historycznym projekcie to naturalna kontynuacja roli, jaką odgrywamy w rozwoju polskiego lotnictwa. Wspólnie z CPK będziemy pracować nad modelem zarządzania, który nie tylko wykorzysta know-how i zasoby obu stron, ale przede wszystkim zapewni ciągłość operacyjną PPL. W szczególności zadbamy o realizację zobowiązań wobec naszych pracowników” – dodał prezes PPL Andrzej Ilków.
W ramach rocznych prac nad dokumentacją transakcyjną powstaną m.in. umowa inwestycyjna między CPK a PPL, umowa spółki CPK.Lotnisko oraz opracowany zostanie model zarządzania, czyli szczegółowe założenia w zakresie eksploatacji oraz zarządzania lotniskiem CPK po jego uruchomieniu. Zgodnie z wypracowanym porozumieniem, CPK zachowa minimum 51% udziałów w kapitale zakładowym spółki CPK.Lotnisko, zaś PPL obejmie do 49%. Z szacowanej kwoty kosztów budowy nowego portu 30-40% zostanie proporcjonalnie sfinansowane przez udziałowców spółki CPK.Lotnisko, zaś pozostałą część (60-70%), pokryją środki z emisji obligacji – dłużnych papierów wartościowych, podano także.
Transakcja obu podmiotów w aktywa spółki CPK.Lotnisko zgodnie z harmonogramem powinna zostać sfinalizowana w IV kwartale 2025 roku.
Polskie Porty Lotnicze (PPL) to spółka należąca do grupy kapitałowej CPK, wiodąca firma w sektorze lotniczym w Polsce, odpowiedzialna za zarządzanie kluczową infrastrukturą lotniskową. W jego portfolio znajduje się Lotnisko Chopina w Warszawie, które od 90 lat jest największym portem lotniczym w Polsce. Spółka zarządza również Lotniskiem Warszawa-Radom i Portem Lotniczym Zielona Góra-Babimost oraz jest udziałowcem w 9 lotniskach regionalnych.
Po urealnieniu harmonogramów i przyjęciu fazowania przyjęto, iż w pierwszym etapie po otwarciu w 2032 roku lotnisko CPK będzie posiadało dwie równoległe drogi startowe i obsłuży do 34 mln pasażerów rocznie. Wybudowany zostanie intermodalny terminal ze strefami airside i landside z podziemną stacją kolejową oraz dworcem autobusowym. Dojazd do lotniska CPK zapewni uruchomiony w 2032 roku, odcinek kolejowego „Y” w standardzie KDP Warszawa – Łódź i poszerzona autostrada A2, przypomniano.
Źródło: ISBnews