Polsko-fiński startup kosmiczny ICEYE pozyskuje kapitał na rozwój. Zaoferuje konkurencyjne mikrosatelity SAR

8 miesięcy temu

94 mln euro na rozwój zebrał startup ICEYE. Wsparcia udzielił między innymi państwowy fundusz majątkowy Solidium Oy.

ICEYE to startup założony w 2014 roku. Zajmuje się wykorzystaniem satelitów radarowych do zbierania obrazów powierzchni Ziemi niezależnie od warunków pogodowych. Satelity wykorzystują technologię SAR. Umożliwia ona gromadzenie danych dzięki transmisji i odbiorowi mikrofal. Współzałożycielem startupu i jego dyrektorem generalnym jest Polak, Rafał Modrzewski.

Przewagą ICEYE nad konkurencją jest fakt, iż wykorzystuje ona mikrosatelity, czyli obiekty ważące dziesięć razy mniej niż zwykły satelita. Dzięki urządzeniom o wadze poniżej 100 kg firma może zaoferować swoje usługi w niższej niż rynkowi rywale cenie. W 2018 roku startup jako pierwszy w historii wystrzelił w przestrzeń kosmiczną mikrosatelitę SAR.

Warto przeczytać: Przełom dla polskiego sektora kosmicznego. Największy polski satelita zostanie wystrzelony w tym roku

Kluczowe finansowanie

Firma ogłosiła zebranie finansowania w wysokości 94 mln euro. Oprócz fińskiego państwowego funduszu majątkowego wsparcia udzielili również prywatni inwestorzy. Wśród nich są między innymi Move Capital Fund I, Blackwells Capital, Christo Georgiev oraz dotychczasowi wspierający startup. Środki pozwolą na rozszerzenie portfolio produktów związanych z gromadzeniem danych i subskrypcjami. w tej chwili ICEYE współpracuje zarówno z rządami, jak i sektorem komercyjnym. Dostarczane przez startup dane pomagają podejmować decyzje w branżach ubezpieczeń, bezpieczeństwa i finansów. Pomagają również w reagowaniu na klęski żywiołowe i monitorowaniu obszarów morskich.

„To wsparcie krajowej i międzynarodowej społeczności inwestorów pokazuje zaufanie do wizji ICEYE mającej na celu poprawę życia na Ziemi poprzez stanie się globalnym źródłem prawdy w obserwacjach Ziemi” – stwierdził w oświadczeniu Rafał Modrzewski, dyrektor generalny i współzałożyciel ICEYE.

To nie pierwsze wsparcie, jakie startup otrzymuje od inwestorów. Według Dealroom łączna zebrana przez ICEYE kwota wynosi 438 mln dolarów. To plasuje startup jako drugi najlepiej finansowany w dziedzinie technologii kosmicznych w Europie. Zgodnie z danymi firmowymi osiągnęła ona w 2023 roku zysk w kwocie 100 mln dolarów.

Warto przeczytać: Trzeci fundusz od bValue. Jest pierwszym tego typu podmiotem w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Idź do oryginalnego materiału