Pomoc klęskowa 2024. Jaka jest wysokość wsparcia?

4 godzin temu

Ruszył nabór wniosków o pomoc finansową za szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem do dnia 10 września 2024 r gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu. Wnioski można składać do 15 listopada 2024r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.

Pomoc klęskowa dla rolników. Jaka jest wysokość wsparcia?

Pomoc finansowa może zostać udzielana producentowi rolnemu:

  • w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem do dnia 10 września 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu;
  • któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
  • będącemu mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 2022/2472;
  • w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem do dnia 10 września 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które zostały oszacowane przez komisję i wynoszą powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły te szkody, albo z trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiły te szkody, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji roślinnej;

Komu nie przysługuje pomoc?

Pomoc finansowa nie przysługuje producentom owoców i warzyw którzy wnioskowali o udzielenie pomocy na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 września 2024 r. – nadzwyczajne wsparcie finansowe dla sektora owoców i warzyw oraz sektora wina dotkniętych niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi (Dz. U. poz. 1331).

Jaka jest wysokość pomocy?

Wysokość pomocy ustala się jako iloczyn powierzchni uprawy, na której zgodnie z protokołem oszacowania szkód powstały szkody spowodowane wystąpieniem do dnia 10 września 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich i stawki pomocy.

Wysokość stawki pomocy wynosi:

1) 3000 zł/ha gdy strata plonu wynosi co najmniej 70%;

2) 2000 zł/ha gdy strata wynosi co najmniej 50% i mniej niż 70% plonu;

3) 1000 zł/ha gdy strata wynosi co najmniej 30% i mniej niż 50% plonu.

W przypadku, gdy zapotrzebowanie na pomoc przekroczy łącznie kwotę 200 mln zł, do obliczenia wysokości tej pomocy będzie zastosowany współczynnik korygujący.

Pomoc pomniejsza się o 50%, o ile w dniu wystąpienia szkody przynajmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem wieloletnich użytków zielonych, nie było ubezpieczone co najmniej od jednego z ryzyk.

Pomoc będzie przyznawana w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji adekwatnego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, na wniosek tego producenta rolnego złożony do dnia 15 listopada 2024 r. na formularzu opracowanym przez Agencję i udostępnionym na jej stronie internetowej.

Dopłaty do paliwa rolniczego w 2025 roku. Ile środków zaplanowano?

Wnioski o pomoc w opłaceniu trzeciej i czwartej raty podatku rolnego za 2024 r.

Ponadto, rolnicy którzy ponieśli szkody w uprawach spowodowane gradem, deszczem nawalnym, przymrozkami wiosennymi lub huraganem również w terminie do 15 listopada 2024 r. mogą składać wnioski o pomoc w opłaceniu trzeciej i czwartej raty podatku rolnego za 2024 r.

Źródło: ARIMR

Opracowanie: Ludmiła Kamińska
WIR

Idź do oryginalnego materiału