Pomost do globalnej innowacji

liderzyinnowacyjnosci.com 1 miesiąc temu

Promocja technologii i wyników badań naukowych prowadzonych na polskich uczelniach oraz efektów współpracy badaczy z przemysłem jest jednym z kluczowych zadań nowego Centrum powołanego przez środowiska polonijne w Dolinie Krzemowej. Działalność Poland in Silicon Valley Center for Science, Innovation and Entrepreneurship zainaugurowana została w lipcu br. w Kalifornii.

Promocja polskiej nauki i przemysłu w Dolinie Krzemowej trwa od ponad dwóch dekad. Zainicjowała ją Polsko-Amerykańska Rada Współpracy i Wymiany (US-Polish Trade Council). Organizacja ta pomaga środowiskom akademickim i biznesowym w rozwoju działalności naukowej, badawczej, technologicznej, a także we wprowadzaniu na globalny rynek innowacyjnych produktów, przygotowanych w Polsce i przez polskich innowatorów pracujących zagranicą.

– Powołanie Poland in Silicon Valley Center wzmocni dodatkowo prowadzone od lat działania – podkreśla prof. Anna Timofiejczuk. – Mamy doskonałe wzorce i profesjonalne zaplecze, ponieważ działamy wspólnie z grupą osób powiązanych z US-Polish Trade Council, która przez ponad 20 lat organizowała wiele konferencji dla środowisk akademickich i przedsiębiorców. Podczas tegorocznego wydarzenia w lipcu została zainaugurowana działalność Poland in Silicon Valley Center. Wzięłam roczny urlop naukowy na Politechnice Śląskiej, aby jako dyrektor biura utworzonego w Dolinie Krzemowej włączyć się intensywnie w te działania. Mamy bardzo dobre wzorce ponieważ na terenie Doliny Krzemowej od dawna działają narodowe centra stworzone dla reprezentacji interesów kilkudziesięciu krajów, w tym naszych sąsiadów z Niemiec, Czech czy Słowacji. Teraz właśnie powstał taki ośrodek służący Polsce. .

W Dolinie Krzemowej, która skupia czołówkę świata uczonych, badaczy i inżynierów działa rozbudowana sieć inkubatorów i akceleratorów, które integrują swoje działania w rozwoju przełomowych technologii. Polska jako kraj nie uczestniczyła w tym procesie nie wykorzystując tej ścieżki dla wspierania ogromnego potencjału polskich twórców w kreowaniu nowatorskich rozwiązań. Utalentowanych inżynierów i badaczy z ochotą zatrudniają światowe koncerny, które pod swoim szyldem wdrażają innowacje wymyślone przez Polaków. Najwyższy czas, aby to zmienić dzięki nowej inicjatywie środowiska polonijnego w Dolinie Krzemowej.

Umowy o współpracy z Poland in Silicon Valley Center podpisali 11 września w Warszawie rektorzy 8 polskich uczelni w obecności Dariusza Wieczorka, ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz prof. Piotra Moncarza, prezesa Centrum. Nieco później dołączyły jeszcze dwie uczelnie i łącznie jest ich 10.

Każda z uczelni może zgłaszać po 6 projektów dotyczących wyników prowadzonych przez nich badań. Na razie 6 spośród 10 uczelni tego dokonało, ale kolejne będą wpływać, bo od podpisania porozumień minęło zaledwie kilka tygodni. Zgłaszane projekty upowszechniane są na stronach i promowane przez Poland in Silicon Valley Center, wśród potencjalnych partnerów do nawiązania kontaktów.

Cały artykuł zat. „Pomost do globalnej innowacji” zamieszczony zostanie w grudniowym Przeglądzie Technicznym.

Idź do oryginalnego materiału