Pompy ciepła powietrze-powietrze i inne metody ogrzewania hal
Na rynku dostępnych jest kilka metod ogrzewania hal produkcyjnych czy magazynowych, między innymi takich jak:
- ogrzewanie powietrzne – najczęściej wykorzystywany sposób ogrzewania hal, w którym obieg powietrza wymusza wentylator. Ochłodzone powietrze jest zasysane z hali, trafia na wymiennik ciepła urządzenia grzewczego, a po ogrzaniu nawiewane jest z powrotem do pomieszczenia. Ogrzewanie powietrzne może być realizowane przez nagrzewnice wodne, gazowe, aparaty grzewczo-wentylacyjne, a także pompy ciepła powietrze-powietrze;
- ogrzewanie promiennikowe – rozwiązanie często spotykane w halach o bardzo dużej powierzchni, gdzie nie jest konieczne ogrzanie całej kubatury. Polega na przekazywaniu ciepła bezpośrednio do ogrzewanych powierzchni bez konieczności podgrzewania powietrza. Może być realizowane przez promienniki gazowe, elektryczne lub wodne;
- ogrzewanie konwekcyjne – rzadziej spotykany sposób ogrzewania hal realizowany przez grzejniki, który sprawdza się w przypadku niskich i długich pomieszczeń, natomiast przy dużej wysokości czy kubaturze jest nieekonomiczne oraz mało komfortowe, ponieważ ciepłe powietrze ucieka do góry pomieszczenia i nie trafia do strefy przebywania ludzi;
- ogrzewanie płaszczyznowe – polega na przekazywaniu ciepła do pomieszczenia przez otaczające przegrody i jest realizowane najczęściej przez ogrzewanie wodne podłogowe.
Pompy powietrze-powietrze to doskonały sposób ogrzewania hal
Wybierając systemy ogrzewania, w tym pompy powietrze-powietrze, należy mieć na uwadze, iż hale są obiektami o dużej powierzchni oraz wysokości, przez co pojawia się w nich zjawisko rozwarstwienia temperaturowego. adekwatne zrealizowane rozwiązania grzewcze powinny w możliwie największym stopniu minimalizować ucieczkę ciepłego powietrza w najwyższe partie pomieszczeń. W przypadku ogrzewania powietrznego można skorzystać z odpowiednich nawiewników – dysz dalekiego zasięgu, a dodatkowo zastosować urządzenia kierujące ogrzane powietrze z powrotem w dół, aby wspomóc system ogrzewania i zapewnić jego efektywność oraz ekonomiczność.
W halach często dochodzi również do otwierania bram, co skutkuje nagłymi dużymi stratami ciepła, dlatego wybrany system powinien charakteryzować się małą bezwładnością cieplną. Ogrzewanie powietrzne gwałtownie reaguje na nagłe zmiany temperatury i pozwala skutecznie zapobiegać wychładzaniu pomieszczeń. Dodatkowo pozwala także zaprojektować strefy funkcjonalne (np. przebywania ludzi czy magazynowe) wymagające różnych parametrów temperatury, a także zaplanować okresowość użytkowania i zmianę temperatury w porze nocnej lub podczas nieobecności pracowników. Warto tutaj przeprowadzić analizę, co będzie bardziej opłacalne eksploatacyjnie dla inwestora – czasowe obniżenie temperatury czy całkowite wyłączenie ogrzewania.
Przy wyborze systemu ogrzewania hal należy również uwzględnić straty ciepła związane z koniecznością dostarczenia świeżego powietrza przez system wentylacji. Co ważne, ich kompensację można zapewnić systemem ogrzewania lub uwzględnić w systemie wentylacji poprzez zastosowanie odpowiednich nagrzewnic lub odzysku ciepła.
Pompy ciepła powietrze-powietrze Big PACi Panasonic
Pompy ciepła powietrze-powietrze Big PACi to nowoczesne rozwiązanie przeznaczone do ogrzewania hal, składające się z jednostek wewnętrznych kanałowych oraz agregatów zewnętrznych.
Kompaktowe i lekkie
Kompaktowa, lekka i dzielona konstrukcja jednostek wewnętrznych ułatwia wykonanie orurowania w wąskiej przestrzeni montażowej oraz zapewnia wysoką sprawność pracy. Mniejsza o 15% masa, w porównaniu z konwencjonalnymi modelami, znacznie ułatwia prace montażowe.
Łatwe w montażu
Jednostkę wewnętrzną można w łatwy sposób rozdzielić na trzy elementy – wymiennik ciepła, wentylator i obudowę wentylatora, z których najcięższy ma masę 48 kg. Takie rozwiązanie upraszcza proces instalacji systemu, a także jego późniejszej konserwacji.
O wysokim ciśnieniu
Wysokie ciśnienie statyczne zapewniane przez system umożliwia zastosowanie długich kanałów oraz instalację w zróżnicowanych konfiguracjach przestrzennych. Istnieje również możliwość wyboru trybów ciśnienia statycznego o wartości 200, 130 i 75 Pa.
Sterowane aplikacją
System grzewczy przygotowano do współpracy z instalowaną na telefonie aplikacją Panasonic Comfort Cloud, co zapewnia jego komfortową, zdalną obsługę.
Do układów symultanicznych
Jednostki zewnętrzne dostępne są w zakresie mocy od 20 do 25 kW i umożliwiają podłączenie maks. 4 jednostek wewnętrznych (mogą być instalowane w układzie split oraz symultanicznym podwójnym, potrójnym i poczwórnym), co pozwala uzyskać lepszą dystrybucję wydajności w obrębie klimatyzowanej przestrzeni. Dzięki temu układ jest szczególnie przydatny do klimatyzowania powierzchni wspólnych, pracuje ciszej i zapewnia jednolitą temperaturę w całym pomieszczeniu.
Przyjazne środowisku
System grzewczy bazuje na ekologicznym czynniku chłodniczym R32, który nie niszczy warstwy ozonowej oraz wykazuje o 75% mniejszy wpływ na globalne ocieplenie klimatu w stosunku do R410A. Dodatkowo charakteryzuje się wysoką sprawnością energetyczną.
Najważniejsze parametry
Pompy ciepła powietrze-powietrza to liczne korzyści
Pompy ciepła powietrze-powietrze stosowane w halach magazynowych i produkcyjnych zapewniają liczne korzyści. Najważniejsze z nich to:
- bezobsługowość,
- łatwy montaż,
- szybkość reakcji na zapotrzebowanie cieplne,
- odczyt temperatury pomieszczenia ze sterownika w strefie przebywania ludzi,
- możliwość chłodzenia w lecie,
- brak emisji w miejscu wytworzenia ciepła,
- przy zastosowaniu modułów fotowoltaicznych adekwatnie bez emisyjne,
- brak ryzyka zamarznięcia medium,
- wysoka jakość powietrza, dzięki zastosowaniu dodatkowych filtrów.
Kontakt
Krzysztof Kleszcz
tel. 880 529 275
[email protected]
www.aircon.panasonic.eu