,,Pomyśl przed! Idź, jedź, prowadź bezpiecznie!” – to hasło najnowszej kampanii edukacyjno-informacyjnej z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, zainicjowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, która właśnie wystartowała. To kilka filmów, które poruszają realne problemy i zagrożenia, jakie mogą spotkać wszystkich uczestników ruchu drogowego, którzy codziennie korzystają z infrastruktury drogowej jako kierowcy, piesi czy rowerzyści.
Te animacje to nie suche instrukcje, a krótkie historie z naszego codziennego życia, którymi chcemy skłonić wszystkich uczestników ruchu drogowego do zastanowienia się i refleksji nad własnymi decyzjami. Chcemy mówić o błędach, ale nie grozić palcem, tylko obrazem, emocjami i możliwymi skutkami pochopnych decyzji zwracać uwagę na istotny problem, jakim jest wspólne bezpieczeństwo w ruchu drogowym – powiedział wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.
Celem kampanii jest nie tylko edukacja, ale przede wszystkim wzbudzenie refleksji oraz zmiana postaw i zachowań użytkowników dróg. Każdy z opublikowanych filmów skupia się na innym uczestniku ruchu drogowego i codziennych błędach, popełnianych w ruchu drogowym, które mogą prowadzić do tragedii:
- kierowcach, których ryzykowne zachowania zdarzają się głównie na przejazdach drogowo-kolejowych, ignorowaniu znaku STOP oraz sygnalizacji;
- rozproszeniu uwagi – korzystaniu z telefonu lub pisaniu wiadomości tekstowych, rozmowach bez zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego;
- pieszych – film edukuje zarówno pieszych – świadomych uczestników ruchu, jak i kierowców, pokazując, iż bezpieczeństwo zależy od wzajemnego szacunku i znajomości przepisów;
- rowerzystach – wskazuje obowiązkowe wyposażenie roweru i zasady poruszania się po drogach rowerowych, poboczach, jezdni i chodnikach. Przypomina, iż rowerzysta nie może przejeżdżać przez przejście dla pieszych – to jeden z najczęściej łamanych i ignorowanych przepisów.
Żółta naklejka PLK ratuje życie
Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu (numer skrzyżowania), który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.
Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.
Więcej o Żółtej Naklejce można znaleźć TUTAJ.
Zobacz również: