Badanie Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej wykazało, iż w lutym 2024 roku koniunktura w polskim przemyśle przetwórczym się poprawiła. Wartość wskaźnika koniunktury (IRGIND) wynosi 2,9 pkt i wzrosła o 7,3 pkt wobec stycznia i o 11,5 pkt więcej niż przed rokiem.
W badaniu SGH podano, iż poprawę koniunktury odnotowały tylko przedsiębiorstwa prywatne, dla których wartość wskaźnika wynosi 2,6 pkt i w ciągu miesiąca wzrósł on o 8,5 pkt, a w ciągu roku aż o 12,5 pkt. Z kolei w sektorze publicznym doszło do pogorszenia koniunktury, a jej wskaźnik osiągnął 5,9 pkt, czyli był aż o 5,7 pkt niższy niż rok temu.
Przewidywania na najbliższe miesiące są optymistyczne – przedsiębiorstwa spodziewają się zwiększenia aktywności gospodarczej. Wartości sald prognostycznych są dodatnie. Poprawa koniunktury jest niemal powszechna. Odnotowali ją producenci: półproduktów, dóbr inwestycyjnych oraz dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku
– napisano w raporcie.
Pogorszenie koniunktury dotyczy producentów nietrwałych dóbr konsumpcyjnych, a także przedsiębiorstw zatrudniających ponad 500 osób i zakładów działających w makroregionach: centralnym, południowym i południowo-zachodnim. W badaniu wskazano, iż wzrosły ceny producentów i zmalały zapasy wyrobów gotowych, a także pogorszyła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw. To przełożyło się na nastroje zarządzających takimi przedsiębiorstwami, bo nieznacznie spadła też ich opinia o ogólnej sytuacji gospodarczej w kraju.