Poprawki w buraku, czyli co na chwasty dwuliścienne później wschodzące

20 godzin temu

Na większości plantacji buraków cukrowych zostały, wykonane już przynajmniej 2 zabiegi herbicydowe. choćby o ile s.cz. herbicydów były dobrane w sposób prawidłowy i zostały zastosowane w optymalnym czasie, to i tak w mniejszym lub większym stopniu możemy spodziewać się wystąpienia kolejnych wschodów chwastów czy pojawienia się tzw. zachwaszczenia wtórnego, najczęściej na krótko przed lub w trakcie początku zakrywania międzyrzędzi przez buraki.

Ze względu na fakt, iż buraki cukrowe bardzo późno zwierają międzyrzędzia, presja ze strony chwastów utrzymuje się zwykle przez cały okres, tj. od wschodów aż do zwarcia międzyrzędzi. W zależności od przedplonu i przebiegu warunków pogodowych, po wschodach buraków i w trakcie ich dalszego wzrostu i rozwoju mogą pojawić się różne uciążliwe gatunki chwastów dwuliściennych, np. komosa biała, szarłat szorstki, rdesty, chaber bławatek, tzw. rumianowate (np. rumianek pospolity, rumian polny, maruna bezwonna), poziewnik szorstki, psianka czarna, żółtlica drobnokwiatowa, ostrożeń polny, zaślaz pospolity czy samosiewy rzepaku.

Dlatego konieczne jest jak najszybsze wykonanie kolejnych zabiegów herbicydowych nalistnych, często określane mianem korekcyjnych czy poprawek herbicydowych, które zwykle stosowane są w trzecim czy czwartym zabiegu opryskiwania.

Zwalczanie komosy białej, szarłatu szorstkiego i nie tylko…

Metamitron – środki zawierające tę substancję, można stosować od początku rozwoju liści, gdy widoczny jest pierwszy liść adekwatny do fazy rozwiniętych 9 liści buraka (BBCH 10-19), a chwasty znajdują się w fazie do 2 liści adekwatnych (BBCH 00-12). Maksymalna zalecana dawka dla 3 zabiegu (w systemie dawek dzielonych), wynosi 2,0 l/ha, która to dawka, zapewni skuteczne ograniczenie występowania komosy białej i szarłatu szorstkiego, pojawiających się jako zachwaszczenie wtórne. Ponadto niejako przy okazji metamitron skutecznie ograniczy jeszcze inne kiełkujące chwasty, tj. chaber bławatek, fiołek polny, poziewnik szorstki, psianka czarna i przetacznik perski.

Etofumesat – jest to substancja wykorzystywana, głównie do zwalczania szarłatu szorstkiego. Maksymalna zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,66 l/ha, którą należy aplikować maksymalnie do fazy 8 liścia (BBCH 10-18) najlepiej na wschodzące siewki szarłatu.

Zwalczanie rdestów, jasnot i nie tylko…

Lenacyl – herbicydy na bazie tej substancji można stosować nie później jak do fazy gdy obserwuje się 10% pokrycia powierzchni gleby przez rośliny buraka (BBCH 10-31). Maksymalna dawka do jednorazowego zastosowania to 1,0 l/ha, która w sposób zadawalający ograniczy nam wschody (maksymalnie do fazy 2 liścia) rdestówki powojowatej i rdestu ptasiego oraz jasnoty purpurowej i jasnoty różowej. Ponadto lenacyl działa skutecznie na inne wschodzące gatunki, które mogą pojawić się na plantacji również nieco później, tj. fiołek polny, niezapominajka polna, poziewnik szorstki, przetacznik perski, rumian polny, tasznik pospolity, tobołki polne, wilczomlecz obrotny i żółtlica drobnokwiatowa.

Zwalczanie samosiewów rzepaku i innych gatunków kapustnych i nie tylko…

W buraku cukrowym powszechnie występują także chwasty kapustne, w tym samosiewy rzepaku. Wycofanie triflusulfuronu metylowego znacznie pogorszyło możliwości zwalczania tych gatunków. zwykle samosiewy rzepaku można dość łatwo wyeliminować, aplikując doglebowo środki zawierające metamitron (1 zabieg w systemie dawek dzielonych). Niestety samosiewy rzepaku bardzo często „wychodzą” na plantacji buraka jako tzw. zachwaszczenie wtórne. Dlatego jedynym wyjściem jest sięgnięcie po preparaty oparte o substancje działające typowo nalistnie, które skutecznie kontrolują gatunki z rodziny kapustnych.

Takim sprawdzonym duetem jest foramsulfuron + tienkarbazon metylu. Herbicyd na bazie tej gotowej mieszaniny substancji pochodnych sulfoylomocznika można stosować w uprawie buraka cukrowego najpóźniej do fazy 8 liści adekwatnych (BBCH 12-18). Najskuteczniej zwalczane są chwasty we wczesnych fazach rozwojowych w okresie ich intensywnego wzrostu czyli od fazy siewek do fazy 4 liści adekwatnych. Maksymalna zalecana dawka do jednorazowej aplikacji wynosi 1,0 l/ha, która to dawka skutecznie ograniczy występowanie samosiewów rzepaku i tobołków polnych. Ponadto duet ten bardzo dobrze ogranicza późno wschodzące chwasty jednoliścienne, np. chwastnicę jednostronną czy wiechlinę roczną oraz niektóre gatunki dwuliścienne, tj. fiołek polny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, maruna bezwonna, komosa biała, przytulia czepna, rdestówka powojowata, rdest ptasi, rdest plamisty czy przetacznik polny.

Pamiętajmy jednak iż ograniczeniem dla tej mieszaniny jest „przerośnięta” komosa biała (faza powyżej 6 liścia), biotypy szarłatu szorstkiego odporne na herbicydy z grupy sulfonylomocznika.

Zwalczanie ostrożenia polnego, rumianowatych i nie tylko…

Na plantacjach, gdzie problem jest obecność ostrożenia polnego (kiełkującego z nasion) i niektórych chwastów rumianowatych, tj. maruna nadmorska, rumianek bezpromieniowy i rumianek pospolity, sprawdzonym rozwiązaniem będzie zastosowanie herbicydów zawierających w swoim składzie s.cz. chlopyralid. Substancja ta z powodzeniem zwalcza te problematyczne gatunki chwastów, a herbicydy na bazie tej substancji można stosować najpóźniej do całkowitego zakrycia międzyrzędzi, przez liście buraka, które zakrywają 90% powierzchni gleby (BBCH 10-39). Zalecana dawka do jednorazowego zastosowania wynosi 1,2 l/ha. Ponadto chlopyralid skutecznie eliminuje jeszcze takie chwasty jak mlecz zwyczajny, starzec zwyczajny i złocień polny.

Pamiętajmy jednak o jednej zasadzie a mianowicie chlopyralid najskuteczniej niszczy jedynie młode, intensywnie rosnące chwasty, od fazy 2-3 liści do maksymalnie fazy rozety.

Zwalczanie zaślazu pospolitego i nie tylko…

Florpiroksyfen benzylu – Rinskor jest to nowość na buraczanym rynku ochroniarskim, gdyż została zarejestrowana w naszym kraju zaledwie na początku tego roku. Substancję tę można stosować maksymalnie do fazy 9 liścia adekwatnego buraka (BBCH 10-19). Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,08 l/ha, która to dawka bardzo skutecznie zwalcza bardzo uciążliwy i dosyć późno wschodzący gatunek chwastu jakim jest zaślaz pospolity. Ponadto substancja ta bardzo dobrze radzi sobie z ograniczaniem przytuli czepnej. Z tym tylko zastrzeżeniem iż chwasty te powinny znajdować się najlepiej w fazie siewek do maksymalnie fazy 2-4 liści adekwatnych.

Idź do oryginalnego materiału