Aptos, blockchain warstwy pierwszej założony przez byłych pracowników Facebooka i zwany niejednokrotnie „Solana killerem” (zabójcą Solany – przyp. red.), przewiduje w listopadzie rozpoczęcie odmrażania dwudziestu milionów tokenów Aptos ($APT) o łącznej szacunkowej wartości 106 milionów dolarów w oparciu o obecną cenę rynkową 5,32 USD za token. Zdarzenie rodzi naturalne pytania o potencjalny wpływ na ekosystem Aptos oraz jak bardzo rozwodniona zostanie aktualna cena każdej sztuki kryptowaluty.
Aptos zrzuci nam na głowy kryptowaluty o wartości 106 mln USD
Jesiennie odblokowanie tokenów APT, jak donosi platforma tematyczna TokenUnlocks, ma uwolnić znaczną część podaży Aptos do tej znajdującej się aktualnie w obiegu, stanowiącą ponad 8,5% całkowitej podaży wynoszącej w chwili obecnej 235,02 mln tokenów. Posunięcie to stanowi część długoterminowej strategii protokołu mającej na celu zapewnienie płynności i wspieranie różnych inicjatyw ekosystemu.
Według The Tie, firmy badawczej specjalizującej się w aktywach cyfrowych, planowane wydanie ponad 20 milionów tokenów APT powinno mieć znaczący wpływ na dynamikę rynku. Cotygodniowy biuletyn platformy z dnia 13 września br. sugeruje, iż nadchodząca emisja stanowi aż 112% średniego, dziennego wolumenu obrotu na kryptowalucie w ciągu ostatnich 30 dni. Tak dużo napływ tokenów prawie na pewno wywrze dużą presję na spadek cen, przynajmniej w perspektywie krótkoterminowej. Warto jednak zauważyć, iż w oczekiwaniu na ww. zdarzenie kurs może spadać już wcześniej.
Wdrażanie świeżo odmrażanych tokenów ma się odbywać stopniowo. Początkowo, w listopadzie, wyemitowanych zostanie 5,83 mln tokenów APT, co odpowiada 32% średniego dziennego wolumenu obrotu. Odblokowania będą postępowały co miesiąc. W grudniu liczba ta ma wzrosnąć do 6,15 mln monet. Warto dodać, iż w przeciągu ostatniego roku regularnie odblokowywano ok. 4,62 milionów $APT miesięcznie, głównie na potrzeby społeczności i fundacji. Wpływało to ewidentnie na spadek cen.
Odmrażanie tokenów to co do zasady niedźwiedzi sygnał
W przeszłości przypadki odblokowań tokenów, zwłaszcza te przekraczające 100% średniego dziennego wolumenu obrotu, zwykle prowadziły do deprecjacji aktualnej wartości. Reakcja rynku na takie wydarzenia może być jednak bardzo zróżnicowana i zależy od takich czynników, jak nastroje rynkowe, postrzeganie przez inwestorów i ogólne uwarunkowania gospodarcze.
Jednym z czynników łagodzących, które należy wziąć pod uwagę, jest jednoczesne ogłoszenie miesięcznych nagród za stakowanie zbiegających się w czasie z odblokowaniem tokenów. Atrakcyjność tych nagród może zachęcić niektórych posiadaczy tokenów APT do udziału w stakingu, potencjalnie zmniejszając podaż w obiegu i łagodząc natychmiastową presję na spadek cen.
Może Cię zainteresować: