PKO BP przeprowadził prognozę dotyczącą krajowego rynku mieszkaniowego w 2025 roku. Według instytucji popyt na mieszkania ma w tym okresie spadać.
Stagnacja rynku mieszkaniowego
Analiza PKO BP dotycząca rynku mieszkaniowego w Polsce została zamieszczona w raporcie zatytułowanym „Rejs w nieznane. Perspektywy na 2025”. Twórcy opracowania wskazują, iż sprzedaż mieszkań znajdowała się w trendzie spadkowym już w końcowym okresie 2024 roku. Analitycy prognozują, iż popyt na mieszkania ma spadać również w 2025 roku. Oprócz tego najbliższe 12 miesięcy ma być również okresem mniejszej aktywności budownictwa mieszkaniowego. To finalnie może spowodować ustabilizowanie się cen na rynku mieszkaniowym.
Deweloperzy coraz częściej rywalizują również z rynkiem wtórnym mieszkań. Choć eksperci wskazują, iż na razie obniżki cen nowego budownictwa mieszkaniowego są incydentalne, to wobec pogłębiającej się stagnacji w sprzedaży w przyszłości mogą być wyraźniejsze.
Popyt na mieszkania w dół, najem długoterminowy w górę
Oczekiwanie na obniżki stóp procentowych i większą stabilizację cenową sprawiają, iż w miejsce spadku zainteresowania zakupem mieszkania rośnie popyt na najem długoterminowy. Jego stawki rosły już w 2024 roku. Eksperci przewidują, iż wobec wciąż słabnącego popytu na zakup mieszkania ceny najmu długoterminowego będą rosnąć również w 2025 roku.
Rosnący w siłę najem długoterminowy odbywa się kosztem jego krótkoterminowej odmiany. Ta traci ze względu na wysoką podaż lokali i spadek nastrojów konsumenckich. Analitycy PKO BP przewidują, iż część ofert wynajmu krótkoterminowego w konsekwencji wejdzie na rynek długoterminowy.