Pora ostudzić wcześniejszy (słomiany?) zapał. Oto kraj, któremu nie śpieszy się do CBDC

2 miesięcy temu

Prezes Banku Centralnego Republiki Chińskiej, Yang Chin-long, powiedział, iż rozwój cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) nie jest priorytetem i iż bank centralny koncentruje się na stałym postępie, a nie na szybkości.

Yang stwierdził, iż bycie pierwszym podmiotem, który wprowadził CBDC, nie gwarantuje sukcesu, ponieważ kraje, które już wydały lub przetestowały CBDC, nie widziały pożądanych rezultatów.

CBDC może poczekać

W raporcie opublikowanym 7 czerwca przed prezentacją przed Komisją Finansową Yuanu Ustawodawczego, Yang nakreślił plany banku centralnego dotyczące cyfrowego Nowego Dolara Tajwańskiego.

Yang Chin-long (screen: Taiwan News/YouTube)

Tajwański bank centralny przeprowadza eksperymenty w trzech scenariuszach w celu zwiększenia wydajności płatności krajowych i innowacji. Chociaż nie ma harmonogramu emisji CBDC, realizowane są działania na rzecz poprawy wydajności przetwarzania systemu płatności i innowacyjnych zastosowań. Jednym ze znaczących osiągnięć w tym zakresie jest prototypowa platforma CBDC przeznaczona do płatności detalicznych. Jak zapewnia Yang, może ona już obsługiwać przepływy pieniężne kuponów cyfrowych, z prędkością przetwarzania transakcji sięgającą 20 tys. transakcji na sekundę. Ponadto realizowane są prace nad weryfikacją koncepcji hurtowego CBDC. Inicjatywa ta łączy CBDC z tokenami depozytów bankowych w celu stworzenia przyszłego systemu waluty cyfrowej. Ma ona funkcjonować jako zasób likwidacyjny dla tokenizacji aktywów.

Bank centralny planuje również zastosować technologię tokenizacji do cyfrowego przekształcenia hurtowej waluty banku centralnego i waluty banku komercyjnego, wspierając różne tokeny aktywów. Aby zrealizować swoje cele, tajwański bank centralny przeprowadza weryfikację koncepcji i współpracuje z uczestniczącymi bankami w celu zbudowania wspólnej platformy do tokenizacji.

Plan jest już gotowy

Wiadomo już, iż platforma ta zostanie przetestowana w trzech scenariuszach: międzybankowym transferze tokenów depozytów bankowych, jednoczesnej dostawie tokenów aktywów i pieniądzu cyfrowym specjalnego przeznaczenia.

Yang powtórzył swoje wcześniejsze stanowisko, iż ostrożne podejście Tajwanu do wydawania CBDC ma na celu zaspokojenie publicznych potrzeb w zakresie płatności cyfrowych i dostosowanie się do celów polityki cyfrowej rządu, zapewniając znaczne korzyści. W marcu Komisja Nadzoru Finansowego ogłosiła, iż we wrześniu 2024 r. zaproponuje nowy projekt przepisów dotyczących aktywów cyfrowych dla Tajwanu. Ma on na celu stworzenie skuteczniejszych regulacji dla rynków aktywów cyfrowych i zapewnienie bezpieczeństwa inwestorom.

Idź do oryginalnego materiału