Porozumienia napędzają optymizm. Co przyniesie tydzień?

7 godzin temu

Nastroje na rynkach ożywają po ogłoszeniu zawarcia przez Donalda Trumpa licznych umów handlowych. Stany Zjednoczone porozumiały się w sprawach handlowych zarówno z Japonią jak i Unią Europejską. Porozumienia napędzają optymizm inwestorów – co przyniesie ten tydzień?

Dolar pod ciągłą presją

W minionym tygodniu nastroje rynkowe odżyły po tym, jak tuż przed terminem 1 sierpnia poznaliśmy szczegóły dotyczące pierwszych, kluczowych umów handlowych. Centralnym punktem porozumienia pomiędzy Waszyngtonem a Tokio jest obniżenie ceł odwetowych nałożonych na Japonię do poziomu 15%. Donald Trump poinformował również, iż Japonia zainwestuje w USA 550 mld USD (głównie w sektor zbrojeniowy i lotniczy) i będzie współpracować ze Stanami w umowie eksportowej gazu z Alaski.

Napędzane optymizmem rynki powróciły do spekulacji dotyczących wartości dolara amerykańskiego. Poza umowami handlowymi, w minionych tygodniach to sytuacja wokół Fed pozostawała kluczowa dla nastrojów inwestorów. Podwyższone ryzyko dotyczące planów zwolnienia Jerome Powella ze stanowiska szefa Fed wywołało presję na USD. Donald Trump ponownie uspokoił rynki zapewniając, iż nie ma zamiaru zwalniać Powella, a nazwisko nowego szefa Fed ma zostać ogłoszone pod koniec tego roku.

Najważniejsze ryzyka dla amerykańskiej waluty zostały zredukowane – konflikt Trumpa z Powellem został ugaszony, Fed nie spieszy się z obniżkami stóp, a amerykańska gospodarka ma się wyjątkowo dobrze. Spadek wartości dolara doprowadził do sytuacji, w której waluta znalazła się wyraźnie poniżej swojej jednorocznej średniej. Czy zatem będziemy świadkami wzrostu wyceny USD w kolejnych tygodniach?

W dzisiejszym webinarze:

  • Koniec wojny handlowej?
  • Czy dolar w końcu złapie wiatr w żagle?
  • Czy jest już drogo na Wall Street?
OGLĄDAJ ON-LINE

O prowadzącym

Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). właściciel prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 69-80% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Idź do oryginalnego materiału