Od cyberprzestępczości po zasady przeciwdziałania praniu pieniędzy i testy rakiet balistycznych – trzy państwa podejmują zdecydowane działania w celu ochrony swoich interesów bezpieczeństwa.
W ramach zjednoczonego frontu przeciwko działaniom związanym z branżą kryptowalut, jakie podejmuje Korea Północna, Stany Zjednoczone, Korea Południowa i Japonia wspólnie wdrożyły inicjatywy mające na celu przeciwdziałanie cyberzagrożeniom oraz nadużyciom w branży krypto.
Wszystkie oczy na Koreę Północną?
Doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego ze Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej i Japonii zebrali się w Seulu, by omówić kwestie związane z zaangażowaniem w przeciwdziałanie wieloaspektowym zagrożeniom ze strony Korei Północnej.
O znaczeniu decyzji podjętych podczas trójstronnego szczytu wspomniał w ostatnim czasie Jake Sullivan, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego w Białym Domu. Podkreślił on wdrożenie nowych przedsięwzięć mających na celu sprostanie wyzwaniom związanym z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną. W szczególności inicjatywy te dotyczą różnych kwestii, od cyberprzestępczości i prania pieniędzy w kryptowalutach po prowokacyjne działania KRLD w kosmosie i testy rakiet balistycznych.
Japoński odpowiednik Sullivana, Takeo Akiba, zwrócił uwagę na trudny temat, jakim jest prowadzenie przez Koreę Północną nielegalnych działań cybernetycznych w celu finansowania rozwoju pocisków nuklearnych w tym kraju.
Niepokojącym zjawiskiem jest również pranie pieniędzy dzięki kryptowalut. Wspomniane trzy państwa będą dążyły do ukrócenia tego typu procederów kontynuując prace prace nad systemem wczesnego ostrzegania o łańcuchu dostaw i koncentrując się w szczególności na krytycznych minerałach i akumulatorach.
Kryptowaluty i cyberataki
Rzekome wykorzystywanie przez Koreę Północną cyberataków do finansowania swoich programów nuklearnych i rakietowych budzi zastrzeżenia na całym świecie. Pomimo zaprzeczeń ze strony władz tego państwa raport ONZ wykazał wzrost liczny kradzieży kryptowalut dokonanych przez północnokoreańskich hakerów w ubiegłym roku.
Dlatego też doradcy ds. bezpieczeństwa podczas spotkania ocenili postępy w różnych trójstronnych przedsięwzięciach. Przedmiotem analizy były m.in. zobowiązania do konsultacji podczas kryzysów regionalnych, wymiana danych związanych z obroną przed pociskami balistycznymi oraz wspólne działania mające na celu przeciwdziałanie wykorzystywaniu przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną kryptowalut do finansowania zakazanych programów broni masowego rażenia.