Port Gdańsk dołącza do współpracy logistycznej China-CEEC. Już 3 linie w tygodniu do Państwa Środka

6 dni temu
Zdjęcie: Port Gdańsk


Agencja Informacyjna: Port Gdańsk i Port Yibin podpisali list intencyjny określający zakres współpracy pomiędzy przedsiębiorstwami. W Yibin, w prowincji Syczuan, w Chińskiej Republice Ludowej, odbyło się 4. spotkanie kontaktowe Sekretariatu Współpracy Logistycznej China-CEEC.

Spis treści

China-CEEC. Jaki był temat konferencji w Yibn?
China-CEEC. Jakie są efekty konferencji w Yibn?
Port Gdańsk i port Yibn – na czym polega kooperacja między portami?
Gdzie jest największy port głębokowodny w Europie Wschodniej?
Czy Port Gdańsk daje przewagę pod względem terminowości i kosztów?
Jakie perspektywy ma Port Gdańsk?

China-CEEC. Jaki był temat konferencji w Yibn?

Czwarte spotkanie Sekretariatu Współpracy Logistycznej Chińskiej Republiki Ludowej i państw Europy Środkowo-Wschodniej, odbyło się w Yibin. Tematem konferencji było: „Udostępnianie nowych możliwości rozwoju przemysłu i udrażnianie nowych międzynarodowych kanałów logistycznych”.

Celem konferencji w Yibn jest dalsze promowanie wymiany i rozwoju Chin oraz państw Europy Środkowo-Wschodniej, w zakresie logistyki lotniczej, multimodalnego transportu pociągami towarowymi między Chińską Republiką Ludową a Europą, ułatwień portowych oraz promowanie chińskich systemów fotowoltaicznych i akumulatorów zasilających nowe branże samochodów elektrycznych, a także kooperacja z krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

China-CEEC. Jakie są efekty konferencji w Yibn?

Konferencja w Yibn miała na celu zgromadzenie zasobów wszystkich stron w celu promowania kompleksowej współpracy logistycznej oraz poszukiwania innowacji pomiędzy instytucjami w Chińskiej Republiki Ludowej i państw Europy Środkowo-Wschodniej. Konferencja na temat „Udostępnianie nowych możliwości rozwoju przemysłu i udrażnianie nowych międzynarodowych kanałów logistycznych” przyniosła szereg ważnych efektów, w tym podpisanie listy zamierzeń współpracy pomiędzy Portem Yibin i Portem Gdańskim.

Port Gdańsk i port Yibn – na czym polega współpraca między portami?

Zarząd Portu Gdańsk podpisał z portem Yibin, w prowincji Syczuan, w Chińskiej Republice Ludowej porozumienie o współpracy w zakresie transportu ładunków w głębi lądu Portu Yibin. – „Port Gdański ma nadzieję, iż Chińska Republika Ludowa i Rzeczpospolita Polska będą mogły utrzymać bliskie przyjacielskie stosunki, stworzyć więcej wymiany handlowej i transportowej, więcej wymiany kulturalnej oraz wspólnie stworzyć więcej wartości dla świata. Życzę, aby przyjaźń między Chińską Republiką Ludową i Rzeczpospolitą Polską trwała wiecznie, a ludzie żyli szczęśliwie i zdrowo. – Zadeklarowała Katarzyna Wesołek – kierownik do spraw współpracy międzynarodowej w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

Gdzie jest największy port głębokowodny w Europie Wschodniej?

„Port Gdańsk to największy port Polsce, jedyny głębokowodny port w Europie Wschodniej, który otworzył połączenie głębokowodne z Chińską Republiką Ludową.” – Twierdzi Katarzyna Wesołek – kierownik do spraw współpracy międzynarodowej w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

– „Oznacza to, iż towary z Państwa Środka teraz mogą bezpośrednio docierać do Europy Środkowo-Wschodniej, bez konieczności przeładunku.” – Wyjaśnia Katarzyna Wesołek – kierownik do spraw współpracy międzynarodowej w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

Czy Port Gdańsk daje przewagę pod względem terminowości i kosztów?

Morski Port Gdańsk przywiązuje dużą wagę do rynku chińskiego. Bezpośrednią komunikację z Chińską Republiką Ludową rozpoczął w 2006 roku.’ – Deklaruje Katarzyna Wesołek – kierownik do spraw współpracy międzynarodowej w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk. – „Port Gdańsk otworzył bezpośrednie linie żeglugowe z Państwem Środka już w 2010 roku. Teraz działają one 3 razy w tygodniu. Zanim to połączenie zostało otwarte, większość towarów eksportowanych z Chińskiej Republiki Ludowej do Europy Środkowo-Wschodniej musiała być przeładowywana przez porty w Europie Zachodniej, takie jak Rotterdam, Antwerpia czy Hamburg, co nie dawało przewagi pod względem terminowości i kosztów transportu ładunków.” – Wyjaśnia Katarzyna Wesołek, kierownik ds. współpracy międzynarodowej w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

Jakie perspektywy ma Port Gdańsk?

„W 2024 roku Port Gdańsk, jako port morski, po raz pierwszy bierze udział w konferencji na temat logistyki dla Europy Środkowo-Wschodniej, która odbywa się w prowincji Syczuan, w Chińskiej Republice Ludowej.” – Mówi Katarzyna Wesołek, kierownik ds. współpracy międzynarodowej w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk. – „Jest to dla nas bardzo ważne, ponieważ duża część ładunków portu pochodzi z zaplecza śródlądowego. Port Gdański ma nadzieję, iż dzięki konferencji na temat logistyki dla Europy Środkowo-Wschodniej będziemy mogli poznać więcej chińskich producentów, importerów i eksporterów oraz operatorów logistyki portowej, zrozumieć rynek chiński i wzmocnić powiązania między przedsiębiorstwami.” – Sądzi Katarzyna Wesołek, kierownik ds. współpracy międzynarodowej w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

Dziękujemy za przeczytanie artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji o problematyce gospodarczej, które znajdziesz tutaj.

Agencja Informacyjna, Gospodarka, Chiny /DEC/ Mat. wideo i ilustracja CRI 7.10.2024

Idź do oryginalnego materiału