Portugalski bank centralny opowiada się za globalnymi ramami kryptowalutowymi

2 miesięcy temu

Szef Banco De Portugal, Mário Centeno, powiedział w poniedziałek, iż przepisy dotyczące kryptowalut raczej nie będą działać bez globalnych ram prawnych. Argumentował, iż zasada “to samo ryzyko, ta sama regulacja” powinna mieć zastosowanie, aby zapobiec arbitrażowi.

Jego zdaniem, choć niedoskonałe, europejskie rozporządzenie w sprawie rynków aktywów kryptograficznych (MiCA) jest ważnym krokiem w kierunku “kompleksowej regulacji” kryptowalut. Centeno powiedział, iż taki system pomaga standaryzować lokalne zasady, powiedział.

Portugalski dyrektor generalny: Arbitraż szkodzi biznesowi

To, czy lokalne organy regulacyjne będą opierać zasady na typie podmiotu lub rodzaju działalności, będzie “kwestią otwartą”. Tak stwierdził bankier centralny w przemówieniu na konferencji stabilności finansowej Banco De Portugal w Lizbonie. Dodał, iż choć zdecentralizowane finanse (DeFi) obiecują demokratyzację finansów, nie jest jasne, czy cel ten stanie się rzeczywistością.

Przemówienie Centeno jest echem apeli indyjskiej minister finansów Nirmali Sitharaman o globalne ramy prawne dla kryptowalut na początku tego roku. Przed szczytem G20 w Delhi Indie zwróciły się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Rady Stabilności Finansowej. Prosiły o opracowanie zaleceń wysokiego szczebla w celu standaryzacji przepisów regionalnych.

Na początku tego roku Pedro Borges z Mercado Bitcoin Portugal powiedział BeInCrypto, iż jego firma toczy podjazdową walkę z lekko regulowanymi konkurentami. Ogólnie rzecz biorąc jest to pozytywne dla branży. Jednak szybkość Portugalii w opracowywaniu przepisów dotyczących kryptowalut oznaczała, iż jego firma miała większe koszty ogólne.

“Regulacje nie postępowały tak gwałtownie w innych krajach, co zmusza nas do stawienia czoła nieuczciwej konkurencji. Widzimy platformy – które nie są regulowane – a oferują różnorodne usługi, w tym pochodne produkty finansowe na kryptowalutach, rachunki zabezpieczające i tworzenie nowych tokenów. Wszystko to odbywa się bez przestrzegania zasad, których jesteśmy zobowiązani przestrzegać… Mamy solidne regulacje, ale konkurujemy na otwartym rynku z tymi, którzy nie przestrzegają tych samych zasad.”

Zasady MiCA mogą działać, ale muszą zostać ulepszone

Nadchodzące europejskie przepisy MiCA prawdopodobnie poprawią sytuację, ponieważ ich zasady mają zastosowanie we wszystkich 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej, w tym w Portugalii. Mimo to, jak zauważył w zeszłym roku jeden z urzędników Europejskiego Banku Centralnego, MiCA nie ma odpowiednich wskaźników do klasyfikowania firm kryptowalutowych jako istotnych.

Aby to naprawić, członkini rady nadzorczej EBC Elizabeth McCaul proponuje przyszłe zmiany w ustawie. Uwzględniają one takie wskaźniki, jak wolumen obrotu i aktywa pod nadzorem. jeżeli dane te zostaną zebrane od wszystkich spółek w ramach grupy korporacyjnej, dadzą one organom regulacyjnym wgląd w globalną działalność giełdy, a nie w lokalny podmiot.

MiCA nie zawiera również zasad dotyczących zdecentralizowanych finansów. Są one terminem zbiorczym dla rozproszonych usług finansowych wdrażanych na niektórych blockchainach.

To pominięcie oznacza, iż MiCA może nie mieć bezpośredniego wpływu na portugalskich klientów DeFi. CI stanowią duży odsetek kryptowalutowej populacji Lizbony. W swoim raporcie State of Crypto Europe firma inwestycyjna Greenfield uznała Lizbonę za najważniejszy ośrodek kryptowalutowy, wyprzedzając Berlin, Nowy Jork i Singapur.

Napływ obcokrajowców do Portugalii / Źródło: Bloomberg

Krypto nomadzi przyciągnięci polityką zerowego podatku w kraju spowodowali masowy napływ obcokrajowców. Jednak rząd zmienił zasady w 2022 roku.

Aby zapoznać się z najnowszą analizą rynku kryptowalut przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIKZbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK

BeInCrypto Polska - Portugalski bank centralny opowiada się za globalnymi ramami kryptowalutowymi

Idź do oryginalnego materiału