Postanowienia noworoczne to plany, których pragniemy przestrzegać od stycznia. Mogą być zarówno wielkie, np. podróż w upragnione, egzotyczne miejsce, jak i mniejsze, czyli na przykład codzienne jedzenie dobrego śniadania. Ich głównym celem jest zmotywowanie nas do działania i wytrwania w nim, a niekiedy wypracowania zdrowego nawyku. Niestety, nie zawsze się to udaje. Co zrobić, aby nie stracić zapału i czego najczęściej życzą sobie Polacy na 2025 rok?
REKLAMA
Zobacz wideo Co wkurza Roksanę Węgiel w generacji Z?
Jakie są najczęstsze postanowienia noworoczne w Polsce? Przede wszystkim: oszczędzać
Vinted, firma prowadząca platformę do sprzedaży rzeczy z drugiej ręki, przeprowadziła badanie konsumenckie, w którym zapytano Polaków, jakie cele i postanowienia mają na nowy rok. Okazuje się, iż aż 25 procent osób odpowiedziało, iż ich głównym celem jest oszczędzanie pieniędzy. Z kolei 22 procent wskazało, iż planuje regularnie odgracać swoje domy oraz szafy. Co jeszcze znalazło się na liście?
Kupowanie mniejszej ilości, ale lepszej jakości przedmiotów - 20 proc.
Rzadsze kupowanie - 18 proc.
Znalezienie dodatkowych sposobów na zarobek oraz dążenie do stabilności finansowej.
Zobacz też: Coraz więcej osób wybiera relację DINK. Odbije się na nas wszystkich? Chodzi o gospodarkę
Jak widać, wiele osób planuje rozsądne zarządzanie swoim budżetem w 2025 roku. Zamiast wydawać pieniądze na słabej jakości produkty, które do niczego się nie nadadzą, chcą ograniczyć wydatki, a jeżeli już jakieś będą mieć, to stawiać na jakość, a nie ilość. Ważna jest również uporządkowana przestrzeń. Wszystko wskazuje na to, iż nowy rok upłynie pod znakiem oszczędności.
Jak trzymać się swoich postanowień? Jak trzymać się swoich postanowień? Fot. pexels.com / Polina Kovaleva
Jak trzymać się swoich postanowień? O tym pamiętaj
Wyznaczenie postanowień na nowy rok to zwykle najprostsza część planu. Wytrwać w nich - to już zupełnie inna para kaloszy. Co zrobić, aby nie zrezygnować już na starcie? Przede wszystkim dokładnie określ swoje cele i spisz je, na przykład w notesie lub w miejscu, które często będziesz widzieć (np. na kartce, którą nakleisz na lustro). Postanowienia, które naprawdę chcesz zrealizować, powinny być przede wszystkim rozsądne i konkretne (zamiast "schudnę", wybierz "będę wykonywała aktywność fizyczną raz w tygodniu").
Nie narzucaj sobie od razu wielkich celów, jak na przykład: odłożę 10 tysięcy złotych, kiedy wcześniej miałaś problem z odłożeniem jakiejkolwiek kwoty. Zamiast tego zacznij od minimum 100 złotych miesięcznie (jak będzie więcej, to dobrze). Lub biorąc przykład z badania Vinted, jeżeli chcesz odgracać dom, wyznacz sobie, iż każdego tygodnia wyrzucisz 1 rzecz. Kieruj się metodą mniejszych kroków, ponadto zaplanuj stopniową realizację celów. Pamiętaj, iż jedna, dwie porażki nie przekreślają wcześniejszych sukcesów, dlatego się nie poddawaj. Z takim podejściem szanse, iż ci się uda, znacznie wzrastają. Powodzenia! jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.