Powódź widziana z kosmosu. Zdjęcia satelitarne dostarczą kluczowych danych

3 godzin temu

- Dane satelitarne pozwalają nam na śledzenie obszarów zalanych przez powódź, ale też na prognozowanie - zwrócił uwagę na antenie Polsat News Jędrzej Bojanowski. Zdjęcia satelitarne odgrywają również istotną rolę w szacowaniu strat. - Zobaczymy zniszczenia infrastruktur, ale też takie mniej oczywiste, jak zniszczenia rolnictwa czy też osuwiska - dodał.

O znaczeniu przyglądania się powodziom na drodze obrazowania satelitarnego opowiedział na antenie Polsat News Jędrzej Bojanowski, szef działu Data Science w Cloudferro S.A.

- Dane satelitarne pozwalają nam na śledzenie obszarów zalanych przez powódź, co jest najważniejsze do organizacji efektywnej akcji - wyjaśnił ekspert.

- Drugą rzeczą jest prognozowanie, zarówno pod względem prognozy pogody, jak i czynników związanych z intensyfikacją powodzi w ostatnich latach, takich jak wylesianie czy betonowanie miast. Taki monitoring możemy zrobić jedynie dzięki zdjęć satelitarnych – podkreślił.

The flooded areas resulting from the overflow of the Oder River in Poland are visible in blue tones in this image acquired by our #Sentinel2 on 18 September 2024. At its peak, the river water levels exceeded 7 metres in Brzeg, a city visible in the top left of the image. pic.twitter.com/JXPpzL9zqG

— Copernicus EU (@CopernicusEU) September 19, 2024

Bojanowski dodał, iż obrazowanie satelitarne umożliwia obserwację dużego obszaru na znacznej przestrzeni czasu, nie tylko w Polsce czy Europie, ale na całym świecie. Podkreślił, iż z satelity nie widać wprawdzie wszystkiego, ale same te dane dostarczają informacji, dokąd należy na przykład wysłać drony, by dokonać bliższej inspekcji terenu.

Powódź 2024. Obserwacja i prognozowanie. Ekspert o znaczeniu obrazowania satelitarnego

Zdjęcia satelitarne powodzi w Europie pozyskano dzięki programowi Copernicus. Jak wyjaśnił ekspert, jest to europejski program kosmiczny obserwacji Ziemi, posługujący się pięcioma głównymi satelitami, które od prawie 10 lat obserwują całą planetę. Dane te z założenia dostępne są za darmo dla wszystkich osób na całym świecie.

- Najważniejsze są zobrazowania radarowe, które pozwalają na obserwację zasięgu występowania wody niezależnie od oświetlenia, zatem zarówno w dzień, jak i w nocy i poprzez chmury – podkreślił Bojanowski i dodał, iż jest to niezwykle ważne właśnie w przypadku powodzi, którym towarzyszą z reguły ulewne deszcze, a wraz z nimi zachmurzone niebo.

ZOBACZ: Oczy satelitów skierowane na południową Polskę. Skala tragedii poraża

- Zasięg występowania jest najważniejszy do szacowania strat. Na zdjęciach satelitarnych zobaczymy zniszczenia infrastruktur, ale też takie mniej oczywiste, jak zniszczenia rolnictwa czy też osuwiska – zwrócił uwagę ekspert.

- Te dane są również niezwykle istotne, aby ocenić, gdzie kiedyś może nastąpić zalanie, gdzie warto pomyśleć o lepszych umocnieniach, a gdzie z kolei nie powinniśmy się już budować – zwrócił uwagę na antenie Polsat News Maciej Myśliwiec ze Space Agency.

WIDEO: Uratował miasto przed powodzią. "Nie ma lepszego rozwiązania"
Idź do oryginalnego materiału