Powstaje innowacyjny recyklomat. Zwróci kaucję na konto bez podawania jego numeru

9 miesięcy temu

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego jest okazją do przygotowania wielu innowacyjnych rozwiązań. W Poznaniu tworzony jest właśnie specjalny recyklomat. Jego poszczególne funkcjonalności mają być atrakcyjne zarówno dla klientów, jak i właścicieli sklepów.

Od 1 stycznia 2025 roku wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 200 mkw będą miały obowiązek przyjmowania od klientów zużytych butelek i puszek. Obejmie on plastikowe butelki o pojemności do 3 l, szklane do 1,5 l i puszki do 1 l. W przypadku mniejszych sklepów nie będzie obowiązku przystąpienia do systemu. Doświadczenie państw, w których system kaucyjny już funkcjonuje, pokazuje, iż sklepy, które nie oferują klientom możliwości zwrotu butelek, notują spadek obrotów choćby o 30%.

Nowoczesny recyklomat z Poznania

Szansę na sprzedaż innowacyjnych rozwiązań ułatwiających funkcjonowanie sklepów widzą również w tej sytuacji ich producenci. W Poznaniu powstaje właśnie nowoczesny butelkomat. Projekt jest efektem współpracy pomiędzy Łukasiewicz – Poznańskim Instytutem Technologicznym i stowarzyszeniem Czysta Polska.

Jego twórcy uważają, iż powodzenie funkcjonowania systemu kaucyjnego związane jest z jego wygodą. Z tego powodu recyklomat ma być uniwersalny. Jego funkcje będzie można zaprogramować zależnie od potrzeb. Inne dla małego sklepu, a inne dla supermarketu. Urządzenie zaoferuje klientom wszystkie formy zwrotu kaucji — od zwrotu na kartę płatniczą po kwitek umożliwiający jej odbiór z kasy w sklepie. Ponadto możliwy będzie zwrot również na konto bankowe. Co ciekawe, by skorzystać z tej opcji, nie trzeba będzie choćby podawać jego numeru.

„Tworzymy algorytm, który pozwoli zakodować dowolny numer konta bankowego dzięki kilku słów. Bardzo obrazowo: będzie wyglądało to w taki sposób, iż podczas zwrotu butelki przy recyklomacie wystarczy powiedzieć na przykład ciąg trzech określonych słów i kaucja automatycznie trafi na nasze konto, bez podawania innych danych czy np. przykładania karty lub telefonu. Kiedy wychodzimy wyrzucić śmieci lub jesteśmy na plaży, nie mamy ze sobą telefonu czy portfela, dlatego ten system ma działać możliwe najprościej dla odbiorcy. Mechanizm, który pozwoli zakodować numer rachunku, będzie dostępny na naszej stronie internetowej, ale możemy też przekazać go bankom, które udostępnią go w swoich aplikacjach” – tłumaczy Tomasz Markowski, kierownik Grupy Badawczej Urządzeń Elektronicznych w Łukasiewicz – Poznańskim Instytucie Technologicznym

Automat może być umieszczony w dowolnym miejscu. Twórcy chcą w ten sposób umożliwić korzystanie z systemu kaucyjnego we wszystkich miejscach, w których gromadzą się skupiska ludzi, jak na przykład plaża czy szkoły. Pilotaż urządzenia ma się odbyć latem tego roku.

Warto przeczytać: ESG Institute wprowadzi platformę do raportowania niefinansowego opartą o sztuczną inteligencję

Idź do oryginalnego materiału