Pożyczka a podatek PCC – kiedy trzeba go zapłacić?

1 dzień temu
Zdjęcie: PCC


Sięgając po pożyczkę, wiele osób obawia się dodatkowych kosztów, takich jak konieczność uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Koszt ten nie obowiązuje zawsze, ponieważ w określonych sytuacjach możliwe jest zwolnienie z tej opłaty. Zobaczmy, kiedy trzeba zapłacić podatek od pożyczki i ile wynosi jego wysokość.

Czym jest PCC i kogo dotyczy?

PCC to podatek od czynności cywilnoprawnych, który należy uiścić przy zawieraniu określonych rodzajów umów. Obowiązek zapłaty tego podatku dotyczy sytuacji, gdy dana transakcja jest zawierana między osobami prywatnymi (lub podmiotami, które nie są objęte innymi przepisami podatkowymi) i nie jest objęta podatkiem VAT.

Kiedy pożyczka podlega opodatkowaniu VAT?

Przeczytaj

Konieczność uiszczenia opisywanego podatku dotyczy jedynie tych pożyczkodawców, którzy korzystają z pożyczki prywatnej. o ile korzystamy z bankowego kredytu lub pożyczki udzielanej przez firmę, nie będziemy zobowiązani do zapłaty podatku. Co więcej, w poszczególnych przypadkach pożyczka prywatna również jest zwolniona z PCC, o czym powiemy w dalszych akapitach.

Kiedy pożyczka od rodziny jest zwolniona z PCC?

Pożyczka prywatna nie podlega opodatkowaniu PCC, o ile pożyczkodawcą jest osoba z zerowej grupy podatkowej. Do tej grupy zalicza się małżonka, rodziców, dziadków, dzieci i wnuków, rodzeństwo, a także ojczyma lub macochę.

Taka pożyczka od rodziny jest automatycznie zwolniona z podatku, pod warunkiem iż jej wysokość nie przekracza 9 637 złotych w ciągu 5 lat. W przeciwnym wypadku konieczne będzie złożenie wniosku o zwolnienie podatkowe, zaznaczając odpowiednie pole w formularzu PCC-3 (pozycja 33) i przedstawiając dokument potwierdzający zawarcie umowy pożyczki.

Kwestia PCC od pożyczek prywatnych regulowana jest przez zapisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000 r.

Inne przypadki, w których pożyczka nie podlega PCC

  • Pożyczka jest udzielona przez podmiot niebędący osobą prywatną, np.:
    • instytucje bankowe, firmy pożyczkowe, SKOKi
    • fundusze związków zawodowych
    • zakładowe fundusze świadczeń socjalnych
    • koleżeńskie kasy oszczędnościowo-pożyczkowe
    • fundusze zakładowe
    • pracownicze kasy zapomogowo-pożyczkowe
  • Kwota pożyczki od osoby niespokrewnionej nie przekracza 5 000 złotych na przestrzeni 3 lat (25 000 złotych w przypadku wielu wierzycieli). Konieczne będzie złożenie wniosku o zwolnienie z podatku.
  • Pożyczka od osoby niespokrewnionej nie przekracza 1 000 złotych. W takiej sytuacji nie jest wymagane składanie wniosku, aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego.
  • Pożyczka udzielona jest w ramach spółki kapitałowej, a pieniądze pożycza wspólnik.

Ile wynosi podatek PCC? Jak go obliczyć?

Podatek PCC od pożyczki prywatnej wynosi 0,5% podstawy opodatkowania. Oznacza to, iż kwota podatku naliczana jest od samej kwoty pożyczonej i nie bierze się pod uwagę dodatkowych kosztów, takich jak prowizja i odsetki.

Obliczenie wysokości podatku PCC jest wygląda w następujący sposób:

(wysokość pożyczonej kwoty) * 0,5% = należna stawka podatku

Przykład: Jeżeli pożyczymy od osoby prywatnej 8 000 złotych, to zapłacimy podatek w wysokości 40 złotych. o ile jednak jest to pożyczka od osoby spokrewnionej z zerowej grupy podatkowej, będziemy mogli wnioskować o zwolnienie z podatku.

Która strona płaci podatek od pożyczki i ile ma czasu?

Stroną umowy, na której leży obowiązek zapłacenia podatku PCC jest pożyczkobiorca. Czas na wywiązanie się z obowiązku wynosi 14 dni i liczony jest od dnia zawarcia umowy pożyczki.

Istotnym faktem jest, iż brak uiszczenia opłaty w terminie może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Przykładowo, urząd skarbowy może naliczyć odsetki od zaległości podatkowych, a w przypadku kontroli – nałożyć karę grzywny.

Sankcyjny podatek, czyli opłata karna, może zostać naliczony o ile pożyczkobiorca nie zapłacił podatku wcale lub nie spełnił kryteriów wymaganych do uzyskania zwolnienia z obowiązku podatkowego. Jego wysokość wynosi aż 20% podstawy opodatkowania.

Uwaga: Obowiązek uiszczenia podatku PCC nie podlega przedawnieniu.

Zmiany w umowie a podatek od pożyczki

Może zdarzyć się, iż podczas trwania danej pożyczki prywatnej, użytkownik i wierzyciel dogadają się co do zmiany warunków zobowiązania, wobec czego kwota pożyczki jest inna niż pierwotnie. Taki sam efekt mogą mieć również decyzje sądowe.

Gdy skutkiem będzie większa kwota finansowania, konieczne będzie ponowne uiszczenie podatku PCC od dodatkowej kwoty (różnicy między nową a starą podstawą opodatkowania).

Jeśli jednak zmiany nie wpływają na wysokość pożyczki lub czynią ją mniejszą niż pierwotnie, to nie ma obowiązku ponownego uiszczania podatku PCC. Dotyczy to również przypadków, w których zmiany dotyczą tylko warunków umowy, ale nie wpływają na kwotę finansowania (np. zmiana wysokości odsetek lub prowizji).

Czy pożyczkodawca płaci podatek PCC?

Strona, która udziela pożyczki, nie jest zobowiązana do uiszczenia podatku PCC. Zamiast tego, pożyczkodawca zobligowany jest do rozliczenia podatku dochodowego, jeżeli w związku z udzieleniem zobowiązania osiągnął dochód.

Podatek dochodowy dotyczy również pożyczek prywatnych udzielanych rodzinie. Te zwykle nie mają dodatkowych kosztów, dlatego odprowadzanie takiego podatku przy pożyczkach między członkami rodziny to rzadkość.

Kiedy płaci się PCC od pożyczki?

Pożyczkodawca musi rozliczyć podatek PCC w ciągu 14 dni od zawarcia umowy. Brak zapłacenia podatku może nieść negatywne skutki, takie jak naliczenie stawki sankcyjnej i kara grzywny.

Jakie pożyczki są zwolnione z PCC?

Zwolnione z PCC są pożyczki od najbliższej rodziny (do określonej kwoty) oraz pożyczki o wartości do 1000 zł. Zwolnieniu podlegają również pożyczki, które nie są udzielone przez osobę prywatną.

Ile wynosi podatek od pożyczki?

Podatek PCC od pożyczki wynosi 0,5% podstawy opodatkowania, czyli kwoty finansowania. W przypadku stawki sankcyjnej (karnej), wysokość podatku wzrasta do 20%.

Źródła:

  • https://www.gov.pl/web/gov/zaplac-podatek-od-czynnosci-cywilnoprawnych
  • https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20000860959/U/D20000959Lj.pdf
Idź do oryginalnego materiału