Marzysz o oderwaniu się od ciężkiej pracy w biurze, ale boisz się, iż nie zwiążesz końca z końcem? Francja ma pomysł, który może Cię zainteresować: rolnictwo w niepełnym wymiarze godzin.
Zidentyfikowano nowe plemię, które chce tego, co najlepsze z obu światów: miasta i wsi; Laptop i podłoga. Cyfrowe i manualne.
Ci młodzi łamacze form wykorzystują możliwości, jakie oferuje technologia i elastyczność miejsca pracy, tworząc hybrydowy styl życia, który odpowiada – jak mówią – dzisiejszemu pragnieniu znaczenia i pieniędzy.
Praca na roli przynosi korzyści w postaci pracy fizycznej i poczucia celu, którego często brakuje w arkuszach kalkulacyjnych i tabelach.
Ale łagodnie przechodząc na rolnictwo, zachowują bezpieczeństwo finansowe w postaci pensji rezerwowej w mieście, a także intelektualne wsparcie miejskiego kręgu społecznego.
„W świecie korporacji coraz więcej osób kwestionuje sens tego, co robią. Istnieje ogromne poczucie wypalenia i niepokoju” – mówi Julien Maudet, inżynier danych i producent cydru.
„W gospodarstwie nie musisz pytać. Jasne jest, dlaczego to robisz, aby produkować żywność dla ludzi, ale robisz to w warunkach często niepewnych i ryzykownych”.
„Te dwa światy – gospodarstwo rolne i biuro – przeżywają kryzys. Przyszło mi do głowy, iż każdy z nich jest rozwiązaniem dla drugiego. Musimy połączyć te dwa światy”.
Maudet jest jednym z założycieli Slasheurs-cueilleurs, organizacji, której celem jest promowanie nowych, krzyżujących się zawodów.
Nazwa jest grą słów w języku francuskim, ponieważ brzmi jak wyrażenie chasseurs-cueilleurs (łowcy-zbieracze). Ukośnik pochodzi od klawisza ukośnika na PC i wskazuje osobę, która ma więcej niż jedną pracę (jak w „Jestem ukośnikiem trenera piłki nożnej”).