– Innowacyjność nie istnieje bez eksperymentowania.
Aby firma była w stanie wprowadzać innowacje, musi mieć kulturę sprawnego testowania rozwiązań – mówi agencji Newseria Biznes Marcin Ratkiewicz, dyr. Orange Innovation Poland. – Znalezienie przestrzeni na eksperymentowanie w zmieniającym się, dynamicznym świecie jest sporym wyzwaniem, bo każdy jest nastawiony na efektywność. Wiadomo, jak jest z budżetami, a eksperymenty czasami wyjdą, czasami nie. Każdy eksperyment daje jakąś lekcję, ale nie każdy daje wartość, która może być wdrożona. Dlatego w Orange mamy bardzo szerokie podejście do innowacyjności, do budowania kultury eksperymentowania – dodaje.
Orange OpenTech 2024 pod Paryżem
– Patrzymy na innowacje globalnie. To oznacza, iż Grupa Orange inwestuje tutaj, w Polsce, w 300-osobowy zespół, który tworzy usługi skalowalne wykorzystywane przez całą grupę – mówi Marcin Ratkiewicz. Poza Francją to największy zespół badawczo-rozwojowy operatora. Polscy inżynierowie specjalizują się m.in. w AI, cyfrowej transformacji biznesu i sieci czy automatyzacji procesów. CERT Orange Polska – czyli jedno z czterech głównych centrów cyberbezpieczeństwa Grupy Orange – wyznacza trendy w tym obszarze dla innych europejskich rynków. Jak wskazuje ekspert, globalne podejście zwiększa efektywność kosztową i buduje kulturę eksperymentowania.
Pod koniec listopada pod Paryżem odbył się Orange OpenTech 2024. To wydarzenie jest okazją do zaprezentowania technologii i innowacji, które pomarańczowy telekom już wdrożył bądź planuje wdrożyć. Wiele z nich jest współtworzonych w Polsce, w Orange Innovation Poland. To część międzynarodowej sieci jednostek badawczo-rozwojowych, specjalizujących się w tworzeniu innowacyjnych produktów i usług, które potem trafiają do oferty operatora. Orange Polska rozwija też inicjatywy wewnętrzne, w których pracownicy zgłosili już 2,5 tys. swoich pomysłów, z czego ponad 1,3 tys. zostało wdrożonych.
Innowacje to nie tylko nowe produkty i usługi
– Innowacyjność w Orange Polska budujemy na trzech filarach – wskazuje Marcin Ratkiewicz. – Pierwszy z nich to innowacyjność pracownicza i szereg programów, w których każdy pracownik może się zaangażować, zgłaszać swoje pomysły i wdrażać je do biznesu, do naszych operacji. Drugi filar to jest olbrzymia inwestycja Grupy Orange w Orange Innovation Poland, czyli w jednostkę badawczo-rozwojową, w której 300 inżynierów i inżynierek rozwija produkty i technologie wykorzystywane w Orange Polska i w całej Grupie Orange. Trzeci bardzo istotny filar to Open Innovation Ecosystem, czyli wykorzystanie olbrzymiego potencjału badawczo-rozwojowego, który mamy w Polsce: uczelni, start-upów, do których adresujemy program Orange Fab, czy dużych firm, które mają swoje własne ośrodki badawczo-rozwojowe. Współpracujemy z tym całym ekosystemem i wzbogacamy siebie nawzajem.
Jak tłumaczy dyrektor Orange Innovation Poland, innowacje to nie tylko nowe produkty i usługi, ale przede wszystkim odpowiedź na zmieniające się potrzeby klientów, która ma zapewnić im realną wartość.
Ratkiewicz: rozwijamy zorientowane biznesowo sieci autonomiczne
– Rozwijamy szeroką gamę rozwiązań, które mogą być wykorzystane przez organizacje – mówi. – Pierwszy taki obszar to cyfrowa transformacja biznesu i sieci, platformizacja technologii i usług. Może ona pomóc naszym klientom biznesowym w przywitaniu tej nieuchronnej, zmieniającej się przyszłości, która na ten moment jest wielką niewiadomą technologiczną. My jesteśmy od tego, żeby to zaadresować i pomóc firmie w transformacji. W tym celu rozwijamy zorientowane biznesowo sieci autonomiczne, które są technologiczną przyszłością operatorów telekomunikacyjnych. Wykorzystujemy innowacyjny model transformacji sieci wdrażany w Orange Polska, który łączy elementy automatyzacji stosowane już dziś w operacjach sieciowych z przyszłościowymi sieciami poznawczymi sterowanymi dzięki intencji, jakie znamy z rozwiązań LLM, czyli Large-Language Model.
– Zwiększamy efektywność zarządzania siecią Orange Polska i przygotowujemy ją do wymagań łączenia systemów AI w przyszłości. Wykorzystujemy takie technologie jak np. Evolution Platform – nowoczesną koncepcję świadczenia usług łączności dla dużych klientów, bez względu na to, czy działają w Polsce, czy na całym świecie – dodaje Ratkiewicz.
Udostępnienie informacji z komponentów sieciowych, czyli Network API
Platforma Evolution, która zapewnia przedsiębiorstwom ekosystem rozwiązań chmurowych, to jeden z flagowych projektów Orange Business. Rozwiązania te pozwalają m.in. na efektywne zarządzanie firmowymi zasobami cyfrowymi i infrastrukturą IT.
– Kolejnym elementem naszej innowacyjności jest udostępnienie informacji z komponentów sieciowych, czyli Network API. To międzynarodowa inicjatywa, na poziomie globalnym, którą mocno promujemy wspólnie z innymi operatorami. Chodzi o to, aby udostępnić informacje z sieci po to, żeby cała społeczność deweloperów, start-upów i innych zainteresowanych podmiotów mogła je wykorzystać do tworzenia atrakcyjnych aplikacji dla klientów. Te aplikacje będą dostępne na podobnych zasadach jak aplikacje na Google Store dla klientów indywidualnych – wyjaśnia Marcin Ratkiewicz.